Mistrzowskie loty ambitnej młodzieży z Łomży
Mateusz Lipiński, trzecioklasista Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, zdobył siedem tytułów laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych, największą ich liczbę w historii szkoły: język polski, angielski, niemiecki, geografia, historia, wiedza obywatelska i ekonomiczna oraz chemia, a do tego tytuł finalisty konkursu z biologii. Wybitny absolwent SP nr 5 trafił już jako laureat kilku konkursów dla podstawówek do renomowanego gimnazjum, którego uczniowie zdobyli w tym roku szkolnym niebotyczną liczbę 72 tytułów laureata i 34 tytuły finalisty. Szkoła dla orlic i orłów?!
- Mateusz jest zdolny i pracowity, a przy tym koncentruje się nie tylko na nauce, udziela się też w życiu klasowym – chwali chłopca wychowawczyni i anglistka Anna Samluk. - Jest wesoły, lubi i umie pożartować, ale dużo wynosi nie tylko z lekcji. Oprócz zajęć, takich samych, jakie mają jego rówieśnicy, dużo pracuje samodzielnie.
Mateusz: „Między nami jest zdrowa rywalizacja”
Kiedy znakomita większość łomżyńskich gimnazjalistów dopiero zastanawiała się, co zdarzy się w szkole na pierwszej lekcji o godzinie ósmej, Mateusz z podobnymi sobie entuzjastami zdobywania wiedzy od godziny 7.10 pracował na kole zainteresowań. Kiedy jego rówieśnicy mieli wolną od nauki sobotę, dzielny omnibus w godzinach 8. - 12. korzystał z szansy, jaką daje rozwijanie intelektu i poszerzanie horyzontów we współpracy ze znakomitymi nauczycielami PG nr 6 i I LO im. Tadeusza Kościuszki.
- Jesteśmy z mężem dumni i szczęśliwi, że Mateusz jest wszechstronny i pracowity – opowiada jego mama Bożena Lipińska. - Maria Tyszka, polonistka i wychowawczyni Mateusza w „Piątce”, mawiała, że swoją ambicją mógłby obdzielić kilku kolegów.
Rzadko spotykaną aż tak wielką ambicją rekordzista nie musi dzielić się z kolegami z PG nr 6, gdyż kolejni rekordziści to Adam Karwowski z klasy równoległej, który ma pięć tytułów laureata i jeden finalisty, oraz Michał Łupiński z klasy Mateusza – pięć tytułów laureata (matematyka, fizyka, chemia, informatyka i angielski). O Michale wychowawczyni mówi, że „ma umysł ścisły, jest bardzo towarzyski, zadaje mnóstwo pytań, gra w brydża i uprawia taniec towarzyski”. A co na to Mateusz Lipiński...?
- Jesteśmy kolegami i między nami jest zdrowa rywalizacja, tym bardziej, że nasze osiągnięcia liczą się w rywalizacji między klasami – komentuje rekordzista. - W mojej klasie bycie laureatem nie jest czymś wyjątkowym, bo mamy aż 29 laureatów!
Czy zdolny, ambitny i pracowity chłopak – jak określają go dorośli w domu i szkole – jest w swoich oczach ideałem...? - Na pewno nie... – protestuje łagodnie Mateusz. - Czasem jestem zbyt pewny siebie, zbyt mocny czuję się w danej dziedzinie, dlatego w ubiegłym roku ucierpiałem na tym w konkursach. Ale nabrałem do siebie dystansu, gdy zauważyłem, że nie tytuły, zwycięstwa i nagrody się liczą, lecz solidna wiedza. W wolnym czasie czytam beletrystykę i pisma popularnonaukowe, trochę pływam i lubię grać w piłkę nożną i ręczną. Myślę, m.in., o studiowaniu medycyny nuklearnej.
Zdolni i pracowici laureaci są również w PG nr 1...
- W bieżącym roku szkolnym do etapu finałowego doszło aż 29 uczniów, a 20 z nich zdobyło najwyższe trofeum, tytuł laureata – informuje polonistka i bibliotekarka z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży. - Na wyróżnienie zasługują uczniowie, startujący w finałach kilku konkursów. Jest wśród nich Igor Kołakowski – laureat z fizyki, informatyki i języka angielskiego. Janek Kowalewski jest laureatem konkursu historycznego i konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” oraz finalistą konkursu z angielskiego. Luiza Czarnocka to laureatka konkursu chemicznego i biologicznego, finalistka konkursu geograficznego. Laureatom i finalistom gratulujemy sukcesów. Oni sami mówią, że opłacało się więcej pracować i rozwijać wieloletnie zainteresowania. Cieszą się z efektów swojej pracy i doceniają pomoc nauczycieli.
Mirosław Robert Derewońko