Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Magiczny dotyk teatru

– Teatr odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu młodych potencjalnych odbiorców sztuki. Dzięki takim akcjom mamy możliwość zaszczepić im bakcyla teatru, zainteresować kulturą i sztuką – podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, który w niedzielne popołudnie widzom pokazał więcej niż zwykle. W ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij teatru”dzieci i dorośli mogli zajrzeć wszędzie tam, gdzie na co dzień publiczność nie ma wstępu, a także wziąć udział w zabawach oraz obejrzeć najnowszy spektakl „Calineczka”.

Teatr Lalki i Aktora przeżył w niedzielę prawdziwe oblężenie. Po raz kolejny okazało się, że barwny świat teatru intryguje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Nie było miejsca, do którego nie można było zajrzeć, dlatego pracownie, sala prób i garderoby aktorów zaroiły się od zaciekawionych tym, co się tam dzieje, dzieci. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszył się teatrzyk cieni oraz teatr lalkowy, ale istny najazd kandydatów na aktorów przeżyła scena łomżyńskiego teatru. Dzięki rozstawionej scenografii oraz  marionetkom z „Calineczki” każdy mógł poczuć się aktorem - lalkarzem, z czego skwapliwie korzystali zarówno dzieci jak i dorośli. 
– Najbardziej podobała mi się „Calineczka” i to, że przed spektaklem można było poruszać lalkami – mówi 9-letnia Joasia. – Calineczki nie mogliśmy ruszać, bo to prawdziwa marionetka i sznurki mogły się poplątać. Ale elfy na drutach też były bardzo fajne, można było nimi swobodnie poruszać! Kot też był super!
Wśród licznych odwiedzających teatr nie zabrakło przyjezdnych. Pani Katarzyna Pieńkowska przyjechała z 4-letnią Zosią z  Ostrowi Mazowieckiej, bo zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w rozwoju dziecka są takie doświadczenia. 
– Miesiąc temu zadzwoniłam do teatru czy jest jakieś nowe przedstawienie – mówi Katarzyna Pieńkowska. – Początkowo była mowa o spektaklu 18 marca, ale potem okazało się, że będzie taki dzień otwarty, więc musieliśmy tu być! Można zobaczyć kulisy, kukiełki, cały teatr. Jestem naprawdę pod wrażeniem, a Zosia jest zachwycona. To jej  pierwsza wizyta w teatrze, ale wiemy już, że 5 maja jest „Kopciuszek”, na którego też się wybierzemy! 
– Przyszliśmy z córeczką Dominiką – dodaje pan Błażej z Łomży. – Ma dopiero trzy latka, ale jest tu już drugi raz, ja pierwszy. Jest tu fajnie, kolorowo, dzieci mogą dotknąć, poczuć teatr – jest to dla nich nowe, magiczne doświadczenie. Na pewno wybierzemy się na kolejne przedstawienie, bo córeczka jest zachwycona!
Wśród licznych zajęć i zabaw nie zabrakło też takich kształtujących wyobraźnię i kreatywność dzieci. Widzowie stawali się często współuczestnikami różnych artystycznych działań, można też było pośpiewać karaoke  i potańczyć, w co chętnie włączali się również rodzice. 
– Akcja „Dotknij teatru” została zainicjowana przez Instytut Teatralny i cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem – ocenia Jarosław Antoniuk. – Ale to dla nas nic nowego, bo nasz teatr już od kilku lat zaprasza publiczność na dni otwarte. W tym roku zaproponowaliśmy naszym widzom szereg różnych atrakcji, bo teatr jest takim miejscem, które zaczyna kształtować i wychowywać dzieci – jest pierwszym miejscem, do którego małe dziecko trafia, zanim pójdzie do kina, galerii czy na salę koncertową. Dlatego warto takie akcje przeprowadzać! 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę