Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Turniej historyczny śladami powstania styczniowego

Główne zdjęcie
Kamień na mogile - cmentarzu Powstańców Styczniowych przy ul. Szosa Zambrowska w Łomży

- W II Rzeczpospolitej powstańcy styczniowi otaczani byli szczególnym szacunkiem, a pamięć o bohaterach była z wielkim pietyzmem kultywowana – przypomina dr Tadeusz Kowalewski z łomżyńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - My też chcemy przywołać pamięć o wydarzeniach i powstańcach sprzed 150 lat w Łomżyńskim Turnieju Historycznym młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z byłego województwa łomżyńskiego. Do udziału w turnieju „Ślady powstania styczniowego 1863 – 1864” czekamy na zgłoszenia trzyosobowych drużyn szkolnych do 25. marca.

Organizatorzy konkursu historycznego: Civitas Christiana i II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży chcą uczcić przypadającą w tym roku 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oraz kształtować patriotyzm młodego pokolenia w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego.
- Powstanie styczniowe wywarło istotny wpływ na losy naszego narodu – twierdzi dr Kowalewski. - Po zakończeniu nierównej walki i bezwzględnej rozprawie z przywódcami i uczestnikami powstania Rosjanie wprowadzili represje, które na długie dziesiątki lat zmieniły życie wielu pokoleń Polaków. Uczestnicy powstania aktywnie angażowali się w życie społeczeństwa na ziemiach polskich i na obczyźnie, dlatego zależy nam szczególnie na przypomnieniu sylwetek powstańców styczniowych z naszego regionu. 
Chęć przystąpienia do Łomżyńskiego Turnieju Historycznego mogą zgłaszać drużyny trzyosobowe z opiekunem. Należy podać imię  i nazwisko uczniów, wiek, klasę, szkołę, kontakt e-mailowy oraz imię i nazwisko opiekuna, adres e- mailowy i telefon kontaktowy. 25. marca upływa termin nadsyłania zgłoszeń na adres: II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, plac Kościuszki 3, 18- 400 Łomża albo na adres e-mailowy: 2lolomza@onet.eu z dopiskiem Łomżyński Turniej Historyczny. Finał Łomżyńskiego Turnieju Historycznego rozegra się się w czwartek, 18. kwietnia. Wiedzę uczestników oceni złożone z historyków i pracowników naukowych jury, po czym odbędzie się uroczyste zakończenie konkursu i wręczenie nagród dla zwycięskich drużyn.
Warto pospieszyć się ze zgłoszeniem do turnieju, ponieważ organizatorzy zaproponowali przydatną w przygotowaniach niezwykle obszerną bibliografię. Zapoznanie się tylko z tak podstawową monografią jak „Powstanie styczniowe” prof. Stefana Kieniewicza zajmie niejeden pracowity weekend. Do tego dojdą „Miasta i miasteczka w regionie łomżyńskim w XIX i XX wieku” pod red. prof. Adama Dobrońskiego, „Powstanie Styczniowe na Mazowszu Północnym” pod redakcją Aleksandra Kociszewskiego i kilkanaście innych...

Opr. Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę