Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Wielka dziura w edukacji miasta

Główne zdjęcie
Ratusz

Kreatywna księgowość nie załatała edukacyjnej dziury w budżecie Łomży. Prezydent Mieczysław Czerniawski przyznał, że tylko na ten rok brakuje jakichś 5 milionów złotych. - To są te dodatkowe środki na oświatę, które gdzieś w budżecie trzeba znaleźć – mówił prezydent Czerniawski podczas spotkania z działaczami miejskiej „Solidarności”. Prezydent przyznał też, że obcięcie w tegorocznym budżecie miasta o 5% wydatków na wynagrodzenia osobowe pracowników szkół i przedszkoli było tylko zabiegiem technicznym, aby można było uchwalić budżet, bo w przeciwnym razie miasto nie spełniłoby prawnych wymogów dopuszczalnego zadłużenia. - Było to wypełnienie - jak ja to mówię - przeklętej reguły Rostowskiego – oświadczył Mieczysław Czerniawski.

Reguła Rostowskiego (ministra finansów) to dodatkowy, obok wcześniejszych ograniczeń zadłużania się samorządów (zadłużenie nie większe niż 60 proc. rocznych dochodów, i na spłatę długów więcej niż 15 proc. dochodów) wyliczany indywidualnie dla każdego z nich wskaźnik możliwych do przeznaczenia sum na spłatę zadłużenia. I Łomża o ile ze spełnieniem dwóch pierwszych wskaźników nie ma problemu, to z tym Rostowskiego już tak. Uwagę na to samorządowcom z miasta zwracała nawet Regionalna Izba Obrachunkowa. I właśnie – jak teraz szczerze przyznał prezydent - ze względu na ten wskaźnik pokuszono się o tzw. kreatywną księgowość w tegorocznym budżecie Łomży. Prezydent mówi o tym w kontekście ścięcia o 5% wydatków na pensje pracowników szkół, ale jak się wydaje to nie jedyny jej przejaw w budżecie. O ile takie zapisy pozwoliły na uchwalenie budżetu i przepchnięcie go przez RIO, które kontroluje gospodarkę finansową gmin, to samej dziury w budżecie załatać nie mogły. I pierwsza wychodzi już dziś w oświacie. 
- 5 mln zł to dodatkowe środki na oświatę, które trzeba gdzieś w budżecie znaleźć – oznajmił nieoczekiwanie prezydent Mieczysław Czerniawski podczas spotkania z członkami Rady Łomżyńskiego Oddziału NSZZ „Solidarność”. 
Prezydent tłumaczył, że to dlatego, iż w Łomży w ciągu dwóch lat w szkołach ubyło około tysiąca uczniów, a nauczycieli praktycznie wcale. Spadek liczby uczniów oznacza mniejsze subwencje z rządu, a ustawowe podwyżki dla nauczycieli windują wydatki samorządu. W tegorocznym budżecie miasta na oświatę zapisano ponad 113 mln zł. Z subwencji oświatowej ma być 90 mln zł, a z własnej kasy miasta ponad 23 mln zł. Teraz okazuje się, że jeszcze plus  dodatkowe 5 mln zł. 

Pokrętna reforma

Prezydent Czerniawski mówi, że nie będzie likwidował szkół. Oszczędności widzi natomiast w łączeniu klas. Ma o tym rozmawiać z dyrektorami łomżyńskich szkół podczas piątkowej narady. 
W trakcie spotkania z działaczami „Solidarności” prezydent Czerniawski jako przykład klas do łączenia podał klasy 15 i 18-osobowe. Po połączeniu w jedną byłoby 33 uczniów i tylko jeden nauczyciel. Pytanie tylko po co są szkoły? Dla nauczycieli, administracji czy dla uczniów? Czy efektem ma być nauczanie, czy nauczenie? Jeśli nauczenie, to nie osiągniemy tego w klasie do której na 45 minut wtłoczy się ponad trzydziestkę dzieci czy nastolatków i jednego nauczyciela. 
Informacja o zmniejszającej się liczbie uczniów w Łomży nie jest zaskoczeniem. Spadek wpływów z subwencji i wzrost wydatków na wynagrodzenia też nie. Pomysł reformowania miejskiego szkolnictwa kosztem faktycznego pogorszenia warunków ,w których nauczane mają być (bo na pewno nie zostaną nauczone) dzieci jest - delikatnie mówiąc – chory. Taka reforma, podobnie jak zastosowana kilka miesięcy temu przy uchwalaniu budżetu kreatywna księgowość, odbije się nam – mieszkańcom Łomży – czkawką i to zapewne szybciej niż prezentujące je władze by oczekiwały.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę