Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pierwsze przypadki tzw. świńskiej grypy

Trzy przypadki tzw. świńskiej grypy odnotowano w ostatnich dniach w Białymstoku. W całym kraju, jak też w województwie podlaskim, nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w porównaniu do lat ubiegłych. W listopadzie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku zgłoszono 4,5 tysiąca zachorowań, podczas gdy w ostatnim tygodniu grudnia tych zachorowań było 9 tysięcy, a w styczniu jest prawie 7 tysięcy chorych pacjentów.

30 osób trafiło już z powikłaniami pogrypowymi do szpitala, u 3 stwierdzono tzw. świńską grypę - informuje Elżbieta Krupińska z białostockiego Sanepidu. Epidemiolog uspokaja i mówi, że tzw. świńska grypa począwszy od 2009 roku do tej pory miała przebieg na ogół łagodniejszy niż grypa sezonowa.

Andrzej Jarosz z Sanepidu podkreśla, że grypa powraca falami co 3-4 lata. Rekordową liczbę odnotowano w 2000 roku, kiedy stwierdzono 63 tysiące zachorowań. W ubiegłym roku było ich 36 tysięcy, ale są też lata, kiedy zgłoszonych było 4 tysiące chorych pacjentów.

Epidemiolodzy podkreślają, że w walce z grypą najważniejsza jest profilaktyka: szczepienia oraz zdrowy i higieniczny tryb życia.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę