Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Warto czytać dzieciom od najmłodszych lat

„Czytanie na śniadanie” to odbywający się już od pięciu lat w łomżyńskiej bibliotece dziecięcej cykl spotkań literacko-edukacyjnych dla najmłodszych. Rocznicę uczczono hucznie, ale nawet tego wyjątkowego dnia, gry i zabawy z książką były na pierwszym planie – w myśl zasady: czym skorupka za młodu… – Rodzice muszą mieć świadomość, że czytanie od najmłodszych lat, obcowanie z książką, jest najlepszą formą rozwoju dziecka! Czytanie wzbogaca zasób słownictwa, dzieci ładniej się wysławiają, rozwijają swoje sprawności psycho-motoryczne, ich wiedza jest pełniejsza. – podkreśla Renata Igielska, kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży dodając, że podczas takich spotkań w bibliotece dzieci integrują się, dzięki temu kiedy idą do przedszkola są odważniejsze, bardziej otwarte i lepiej sobie w nim radzą!

„Czytanie na śniadanie” odbywa się w każdy czwartek i skierowane jest do najmłodszych dzieci, nie uczęszczających do przedszkola. Dzięki sympatycznej atmosferze i ciekawym zajęciom dzieci chętnie na nie przychodzą. Również rodzice i opiekunowie – często biorący także aktywny udział w spotkaniach – dostrzegają, ile przynoszą one korzyści ich pociechom.
–  Najpierw opiekowałam się starszym Erykiem, potem Igorkiem  – mówi Elżbieta Raczkowska. –  Eryk nie bardzo chciał iść do przedszkola, a młodszy bardzo chętnie, bo w bibliotece miał duży kontakt z dziećmi. Igorek przyszedł tu pierwszy raz, kiedy miał 2,5 roku. Teraz ma 3,5 roku i stał się bardziej komunikatywny, ładnie mówi, chętnie bawi się z innymi dziećmi. Dużo się tutaj nauczył: literek, cyfr, kolorów. Teraz Eryk chodzi już do szkoły, a Igorek do przedszkola. Obaj są już zapisani do biblioteki i bardzo lubią czytać – uważam, że to dzięki tym zajęciom, które są bardzo rozwijające i aż szkoda, że moje wnuki podrosły i nie mogą już z nich korzystać! 
Jubileuszowe spotkanie było szczególne, bo zaproszono na nie wszystkie dzieci, które chodzą już do przedszkola, a nawet szkoły, a kiedyś przychodziły na „Czytanie na śniadanie”. Dlatego poza porcją dobrej zabawy, konkursami i zagadkami był też tort z okolicznościowym napisem i dwa występy: taneczny popis dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mały Artysta” oraz przedstawienie o przygodach zwierząt szukających domu na zimę w wykonaniu grupy z Przedszkola Publicznego nr 2. 
– Nasza biblioteka, jako pierwsza w Łomży, zainicjowała cykl spotkań dla najmłodszych dzieci, które nie chodzą jeszcze do przedszkola – ocenia prowadząca zajęcia Elżbieta Piasecka – Chamryk. – Biorą w nich udział dzieci, których rodzice zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w rozwoju dziecka pełni czytanie mu od najmłodszych lat. Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy rozróżniania dobra i zła. Wspólne zajęcia dają też możliwość poznania rówieśników, uczą współpracy w grupie – dzięki czemu dziecku jest później łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji , kiedy już pójdzie do przedszkola.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Oddział dla Dzieci MBP

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę