Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

„Piękny jest ludzki rozum...” - stypendysty prezydenta!

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski wręcza dyplomy gratulacyjne

Analiza strukturalna wiersza, tablica Mendelejewa czy twierdzenie Pitagorasa to dla nich bułka z masłem. Średnia ocen powyżej pięciu na świadectwie – coroczna rutyna, zaś dyplomy i medale z konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz mistrzostw sportowych – to pamiątka z chlubnych zmagań z najtęższymi umysłami i ciałami rówieśników w Polsce. „Najlepsi z najlepszych” - tak mówiono o nich z uznaniem podczas uroczystości wręczenia dyplomów gratulacyjnych 70 stypendystom prezydenta Łomży za wybitne osiągnięcia w nauce i 17 za osiągnięcia w sporcie.

Zaproszeni goście
Zaproszeni goście
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski wręcza dyplomy gratulacyjne
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski wręcza dyplomy gratulacyjne
Stypendyści
Stypendyści
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski wręcza dyplomy gratulacyjne
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski wręcza dyplomy gratulacyjne
Stypendyści
Stypendyści
Marcin Obiedziński z I LO
Marcin Obiedziński z I LO
Jan Szablanowski (SP 9) z rodzicami i bratem
Jan Szablanowski (SP 9) z rodzicami i bratem
Marcin Obiedziński z I LO
Marcin Obiedziński z I LO
Adam Karwowski z PG 6
Adam Karwowski z PG 6
Wiktoria Paula Jankowska z Gimnazjum Katolickiego
Wiktoria Paula Jankowska z Gimnazjum Katolickiego
Chór PG 1
Chór PG 1

- Ze wszystkich 250 wniosków o stypendium dla uczniów najlepszych trzeba było wybrać jeszcze najlepszych – poinformowała ze smutkiem na wstępie Grażyna Klimek, zastępca naczelnika wydziału oświaty Urzędu Miejskiego, przemawiając w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży. - I właśnie Wy, Drodzy Stypendyści, jesteście najlepszymi z najlepszych!
10-miesięczne stypendia dla uczniów szkół podstawowych wynoszą po 80 zł, w gimnazjach – po 120 zł, w szkołach ponadgimnazjalnych – po 180 zł. Sportowcy otrzymali po 110 zł miesięcznie.

Uznanie dla stypendystów, rodziców, nauczycieli i trenerów

- W życiu bywa tak, że coś nas zawsze ogranicza... – ubolewał prezydent Mieczysław Czerniawski, iż nie każdemu mógł przyznać stypendium. - W tym wypadku była tylko jedna taka rzecz: finanse...
„Piękny jest rozum ludzki i niezwyciężony” - oto wzniosłe i jasne hasło, jakie z ciemnej kotary w sali  gimnastycznej  przypominało młodziutkim orlicom i orłom umysł jednego z najwybitniejszych polskich poetów, pisarzy, eseistów i tłumaczy, czyli Czesława Miłosza (1911 – 2004). Do myśli noblisty z 1980 r. prezydent nawiązał, dziękując za pracę i wytrwałość wyróżnionym uczniom.
- Dziękuję, że naukę traktujecie nie jako zło konieczne, ale przyjemność – precyzował włodarz. - Jako coś, co będzie Wam służyć w dorosłym życiu. Rozwijajcie ciągle swoje pasje i talenty!
Podziękowania i gratulacje od prezydenta usłyszeli również rodzice stypendystów, ich nauczyciele i trenerzy. Prezydent natomiast usłyszał publicznie nowy postulat od Doroty Szymonowicz, dyrektor łomżyńskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Jej zdaniem, stypendia winny rosnąć z roku na rok, gdy wybijający się uczeń w podstawówce, gimnazjum i liceum stale trzyma i podnosi poziom naukowy lub sportowy. Jednak włodarz wydał się zaskoczony nieoczekiwanym pomysłem.

Rozwijanie talentu wymaga pasji i własnych poszukiwań
Adam Karwowski utrzymuje wysoki poziom: i jeden, i drugi. Podwójny stypendysta prezydenta jest ambitnym i pracowitym tenisistą w UKS Return i trzecioklasistą Publicznego Gimnazjum nr 6.
- Myślę, że na oba te stypendia zasłużyłem zarówno solidną średnią 5,5, jak i prawie codziennym wysiłkiem na treningach – ocenia chłopiec, którego na korcie przy III LO spotkać można także w niedzielę. - Bardzo się cieszę, że zostałem doceniony, ponieważ to potwierdza, że sport na wysokim poziomie uczy też systematyczności i organizacji czasu nauki w szkole i po lekcjach.
Marcin Obiedziński to maturzysta I LO i laureat ogólnopolskiej olimpiady geograficznej. Jako absolwent PG nr 6 także miał imponującą średnią 5,5, ale przecież... on nie uczy się dla stopni.
- Jeśli ktoś w szkole chce się uczyć tylko tego, co w podręczniku, to proszę bardzo, lecz mnie na lekcji zwykle czegoś brakuje – wyjaśnia olimpijczyk. - Żeby rozwijać swój talent, trzeba samemu poszukiwać i garnąć się do profesorów, którzy lubią poświęcać czas ambitniejszym.
Przyszłości młodzieniec nie wiąże z geografią: wybierze na politechnice mechatronikę, automatykę czy robotykę i zarobi na egzotyczne podróże na Tajwan lub Madagaskar. O tak odległych w czasie i przestrzeni planach, zdawałoby się, nie myślą najmłodsi stypendyści. Tymczasem - nic podobnego.

Zdolni i ambitni za młodu, kompetentni jako dorośli
- Trzeba wierzyć w siebie i nie poddawać się, jak coś się nie uda w konkursach czy sprawdzianach – radzi Jan Szablanowski, szóstoklasista (średnia 5,6) w Szkole Podstawowej nr 9. - Następnym razem warto wyciągnąć wnioski, poprawić system przygotowań i dążyć do celu, aż się osiągnie sukces. Warto ćwiczyć umysł z myślą, że w przyszłości to się przyda i będzie nam się lepiej żyć.
Wiktoria Paula Jankowska (średnia 5,7 w SP nr 2) z Katolickiego  Gimnazjum bryluje w naukach ścisłych: matematyka, fizyka, chemia: - Jestem ciekawa świata, lubię poznawać nowe rzeczy i mam chęć do nauki. To daje podstawę do uczenia się w innych szkołach, do studiów i ciekawej pracy.
Jej kolega z „Dwójki” Konrad Dobosz (średnia 5,6) ma podobne cechy, lecz preferuje przedmioty humanistyczne. Laureat konkursu polonistycznego nie pogardził jednak laurami w... biologicznym.
- Nie uważam, że jestem orłem, ale sukcesy ludzie potrafią docenić, gdy się posiada wiedzę – mówi skromnie Konrad. - Pochwały, nagrody i stypendia poprawiają nam samopoczucie, ale uczymy się za młodu w innym celu: abyśmy byli bardziej kompetentni w swoich zawodach jako dorośli.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę