Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zbiórka na tablicę Legionistów

„Niezłomnym legionistom Józefa Piłsudskiego stacjonującym i internowanym w Łomży w latach 1916 – 1918. Społeczeństwo Ziemi Łomżyńskiej. Łomża 2012” Napis tej treści ma znaleźć się na tablicy, która zostanie wmurowana w ścianę łomżyńskich koszar u zbiegu Alei Piłsudskiego i Legionów. Odsłonięcie tablicy zaplanowano na 11 listopada - w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Teraz Społeczny Komitet Fundacyjny tablicy, na którego czele stanął Starosta Łomżyński Lech Szabłowski, rozpoczął sprzedaż cegiełek z których sfinansowana ma zostać pamiątkowa tablica.

Jak przypomina starosta Szabłowski w latach 1916 -1918 stacjonowali w Łomży legioniści z I pułku pod dowództwem płk. E. Rydza Śmigłego, a następnie z IV pułku pod dowództwem płk. B. Roji. Łomża była też miejscem lokalizacji komendy I Brygady Legionów pod dowództwem płk. M. Żegoty-Januszajtisa. Od grudnia roku 1917 do wiosny 1918r, po odmowie złożenia przysięgi na wierność będącej pod niemieckim wpływem Radzie Stanu Królestwa Polskiego, około 1700 legionistów (1. pułk ułanów i 5. pułk piechoty) zostaje internowanych w łomżyńskich koszarach, stając się następnie podstawową kadrą wojska polskiego w niepodległej Polsce. Wielu z nich, w tym również liczni Synowie Ziemi Łomżyńskiej, oddało potem życie w krwawych zmaganiach o niepodległość i utrwalenie bytu naszej ojczyzny. 
I właśnie dlatego teraz, po 94 latach od odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiono upamiętnić stacjonowanie i internowanie w Łomży legionistów Józefa Piłsudskiego. Pamiątkowa tablica z brązu zawiśnie na ścianie łomżyńskich koszar u zbiegu ulicy Piłsudskiego i al. Legionów.  Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie upamiętnienia Czynu Legionowego nastąpi w Dzień Niepodległości 11 listopada br o godz.12, na terenie łomżyńskich koszar.   

Społeczny Komitet Fundacyjny dla celów realizacji upamiętnienia pozyskał zgodę Marszałka Podlaskiego na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Darczyńcy chętni do wsparcia upamiętnienia w Łomży pobytu Legionów Piłsudskiego, mogą w terminie do dnia 11 listopada br nabyć u członków władz Komitetu Pamiątkowe Cegiełki /kontakt pod nr telefonu +48 662484548, bądź dokonać wpłaty  na konto Społecznego Komitetu Fundacyjnego 
nr 55 8769 0002 0550 3724 2000 0010 w Spółdzielczym Banku Rozwoju oddział w Łomży.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę