Hanka Bielicka ożywa na obrazach dzieci w Sławcu
- Skoro Pani Hania przez swoje długie lata o Łomży i Ziemi Łomżyńskiej nie zapomniała, to jak my moglibyśmy o Niej zapomnieć...? - zastanawia się Jadwiga Sosnowska, która z Jackiem Sokołowskim zainicjowała konkurs plastyczny „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. Na trzecią już edycję, zorganizowaną przez Szkołę Podstawową im. Hanki Bielickiej w Sławcu k. Nowogrodu, wpłynęło 211 prac plastycznych przedszkolaków i uczniów podstawówek z powiatu łomżyńskiego.
Ścisk w klasie ze sceną panował niemiłosierny, gdy zjawiło się ponad sto osób w Szkole Podstawowej w Sławcu na uroczystości rozdania nagród. Jednak zanim rozpoczęła się gala, uczestnicy z rodzicami lub opiekunami zobaczyli plon konkursu. Z wypiekami na twarzy szukali swoich obrazków wśród portretów innych autorów.
- Zależało nam, aby dzieci mogły zobaczyć swoje prace na tle obrazów rówieśników, gdyż to praktycznie jedyna okazja przedstawienia ich wszystkich razem – wyjaśnia Jadwiga Sosnowska, nauczycielka nauczania początkowego w Sławcu. - To dzieci były głównymi gośćmi spotkania, ale nie zabrakło także gości oficjalnych.
Dzieła małych twórców podziwiali dorośli, m.in., gospodyni Pani Hanki Joanna Manianin, prowadząca przez dwanaście lat warszawski dom Królowej Estrady. Opowiadała o aktorce, że była nie tylko wielką artystką, ale i człowiekiem o wielkim sercu: ciepła, otwarta, wrażliwa, pomagała dzieciom z domów dziecka i zwierzętom ze schronisk. Joanna Manianin wzruszyła się, że aż tylu młodszych i starszych ludzi z rodzinnych stron Hanki Bielickiej (1915 – 2006) pamięta o Damie w Kapeluszu. Oczywiście, owe słynne kapelusze Mistrzyni Monologu były głównym motywem barwnych prac w różnorodnych technikach: akwarela, pastel, wydzieranka, tkanina, filc, pianka, bibułka, plastelina, a nawet obraz olejny i witraż. Oryginalne prace podziwiali również, m.in., ks. kanonik Andrzej Godlewski z parafii Krzyża Św. w Łomży, gdzie wiosną co roku od śmierci najsłynniejszej łomżynianki świata odbywa się Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy „Radość spod kapelusza”, oraz burmistrz Nowogrodu Józef Piątek.
- Wprawdzie tutaj nie mamy saloniku pamiątek, rond i pomnika ławeczki Hanki Bielickiej, ale mamy fantastyczny konkurs plastyczny, który przypomina o wybitnej aktorce – stwierdził burmistrz, gratulując pomysłowości i talentu młodym twórcom.
Organizatorzy zadbali, aby każde z ponad stu nagrodzonych lub wyróżnionych dzieci dostało dyplom i nagrodę książkową. W kategorii przedszkolaków pierwsze miejsce zajęli: Kornelia Boryszewska i Igor Karwowski (oddział przedszkolny, SP Podgórze), Nikola Dołęga (Przedszkole Publiczne nr 9, Łomża), Magdalena Sroczyńska (PP nr 4) i Aleksandra Zaręba (PP nr 15). W kategorii klas I – III triumfowali: Alan Baczewski i Roksana Puchalska (Szkoła Podstawowa, Podgórze), Łukasz Karwowski i Roksana Smugarzewska (SP nr 2, Łomża) oraz Julia Krynicka (SP nr 4). Pierwsza nagrodę w kategorii klas IV – VI otrzymali: Manuela Gadomska (SP nr 4, Łomża), Natalia Kopeć i Natalia Wiktorzak (SP Miastkowo) i Agnieszka Szymańska (SP Pniewo).
- Staramy się, aby nasza gala poprzedzała rocznicę urodzin Pani Hanki 9. listopada – dodaje Jacek Sokołowski, informatyk i przyrodnik w Sławcu. - W tym roku zbiegło się to w czasie z drugą rocznicą nadania naszej szkole imienia patronki i sztandaru, na którym wyhaftowano elegancki kapelusz z radosnymi promieniami słońca.
Radosnym i symbolicznym akcentem spotkania w Sławcu okazał się występ Kapeli Maki, która zagrała sześć utworów związanych z rodzinnym miastem Pani Hani. Kazimierz Bognacki, autor poświęconych niezwykle pracowitej i znanej w świecie Artystce tekstów, raz jeszcze przypomniał, że „nie boimy się trudu my z Łomży”. Tak jak ślęczące nierzadko godzinami nad jednym obrazkiem dzieci – o czym z podziwem i dumą opowiadali opiekunowie - z miasta nad Narwią i bliskich okolic.
Mirosław Robert Derewońko
Fot.: archiwum SP Sławiec