Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nad zwierciadłem sztuki

Efekty dorocznego letniego pleneru plastycznego „Stopki” zaprezentowano na poplenerowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Poza najnowszymi pracami cenionych twórców łomżyńskich: Teresy Adamowskiej, Stanisława Kędzielawskiego oraz Adama Tymińskiego na wystawie można oglądać dzieła równie wybitnych artystów z całej Polski oraz Europy. – Cieszy mnie to, że pomimo tego, iż skład artystów biorących udział w plenerach „Stopki” jest stały, to zawsze powstają prace, które zaskakują – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. – Chociaż artyści bywają w miejscach które znam, to patrząc na te miejsca ich oczami odkrywam coś nowego i to jest największą przyjemnością i zaletą ich twórczości.

Tegoroczny Międzynarodowy Plener Plastyczny odbył się w lipcu nad Jeziorem Rajgrodzkim z inicjatywy Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”. Wzięło w nim udział 27. artystów z Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy, którzy stworzyli ponad 70 prac Przeważają wśród nich obrazy, grafiki, akwarele i rysunki. Większość to pejzaże, zainspirowane pięknem miejsca, w którym odbył się plener. Nie brakuje jednak wśród nich prac o bardziej uniwersalnej wymowie, jak cykl „Sen” Adama Kołakowskiego czy łączące z niesłychaną precyzją i rozmachem mnogość subtelnych detali prace wykonane techniką własną przez Oleha Denysenko. Wśród rzeźb również nie zabrakło dzieł o symbolicznym charakterze. Adam Tymiński ponownie postawił na prostotę surowego przekazu; z kolei Katsiaryna Zlotsina w „Nad jeziorem” i  Igar Zasimovich  w „Żaglu” czerpali z piękna jeziora w Rajgrodzie. 
– Byliśmy nad malowniczym jeziorem w Rajgrodzie, dzięki hojności, inicjatywie i odwadze Stowarzyszenia „Stopka” – podkreślał prof. Andrzej Strumiłło, kurator pleneru. 
– Widzieliśmy niebo i las odbijające się w wodzie, ale też zobaczyliśmy to wszystko na swój sposób. Każdy z nas jednocześnie pokazał, jak ten świat odbija się i co z niego pozostaje w naszym wnętrzu. Poetyckie sformułowania przewidują, że lustro zawiera pamięć, gromadzi odbicia i jest to skarbnica tego, co się stało. Podobnie jest prawdopodobnie i z człowiekiem, który oglądając notuje, zapisuje po to, żeby potem stworzyć własne odbicie świata. I myślę, że pomimo tego, że każdy z nas miał zupełnie inny świat, przywieziony z różnych krajów, szkół i punktów widzenia, wszystko to razem złożyło się na bardzo dużą i bardzo sympatyczną wystawę.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto:
Foto: Wiesława Czartoryska i prof. Andrzej Strumiłło
Foto: Prof. Andrzej Strumiłło
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
nie, 21 października 2012 15:56
Data ostatniej edycji: nie, 21 października 2012 16:31:54

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę