Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

„Pomagajcie młodym budować fundamenty pod ich przyszłe życie”

- Bardzo lubię pracę z dziećmi, to moja pasja, bo są takie świeże, małe i nieporadne – mówi Halina Aleksandra Kurowska, nauczycielka przedszkola w Nowogrodzie, która na wniosek ZNP otrzymała po 33 latach pracy złoty medal Za Długoletnią Służbę podczas Dnia Edukacji Narodowej w Centrum Kultury w Łomży. - Teraz uczę dzieci tamtych dzieci sprzed lat i nazywam je wnukami. Dzięki „wnukom” czuję się młoda i nadal potrzebna. Z okazji święta pedagogów i pracowników oświaty odznaczeń państwowych i ministerialnych oraz nagród podlaskiego kuratora oświaty i prezydenta Łomży było znacznie więcej, a otrzymali je nie tylko nauczyciele.

Uroczystość w Centrum Kultury zgromadziła ok. 300 dyrektorów szkół i nauczycieli z Łomży oraz powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego, grajewskiego i wysokomazowieckiego. Nad udekorowaną setkami pięknych kwiatów sceną królowało skierowane do pedagogów motto, wzięte z nauczania Jana Pawła II: „Pomagajcie młodym budować fundamenty pod ich przyszłe życie”.
W pogodny nastrój wprowadził mini recital kilku pieśni, jakie wykonała sopranistka Justyna Giermoła. Pochodzącej z parafii Płonka Kościelna w Diecezji Łomżyńskiej śpiewaczce, rozwijającej karierę głównie w Stanach Zjednoczonych Ameryki, towarzyszył na pianinie elektrycznym David Maiullo. Zaproszeni na występ przez biskupa łomżyńskiego artyści zebrali sążniste brawa.
- Tylko ludzie wykształceni i należycie ukształtowani mogą sumiennie pracować dla Ojczyzny – przypomniał nauczycielom, katechetom i wychowawcom Jerzy Kiszkiel, podlaski kurator oświaty, z którym w Centrum Kultury zjawiła się wicekurator Wiesława Ćwiklińska. - Nauczyciel to przyjaciel, wierny towarzysz w młodzieńczej walce i w dorastaniu: cieszy się z osiągnięć ucznia, ale i wskazuje popełnione błędy.
Kurator życzył pedagogom uznania, szacunku i pamięci uczniów i rodziców, jakie do niektórych przyjdą czasem dopiero po latach. Z kolei prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski w krótkiej mowie wyraził nadzieję, że „dane nam będzie zabezpieczenie wszystkich warunków finansowych i materialnych, aby placówki oświatowe funkcjonowały bez problemów” w Łomży, w województwie podlaskim i w Polsce. Jacek Piorunek z zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku ubolewał nad niżem demograficznym, bo „im mniej dzieci, tym mniej pieniędzy z subwencji”.
Kierująca łomżyńską delegaturą Kuratorium Dorota Szymonowicz odczytała list do uczestników uroczystości z gratulacjami i życzeniami od marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz. Listy z podziękowaniami za wiedzę, cierpliwość i trud skierowali także: sekretarz stanu w MEN Tadeusz Sławecki i rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Biskup Tadeusz Bronakowski w wystąpieniu nawiązał do faktu, że uroczystość w Łomży zbiegła się z ważnym wydarzeniem na pl. św. Piotra w Rzymie, gdzie papież Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary. 
-  W liście „Porta Fidei” ojciec święty przypomniał, że najlepszym nauczycielem życia jest dla nas Jezus Chrystus – podkreślił bp Bronakowski. - Bez Chrystusa, bez otwarcia na Bożą miłość nie zrozumiemy nas samych i świata. Nie przekażemy młodym ludziom tego, co najważniejsze na drogach życia.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif
cz
cz, 11 października 2012 16:15
Data ostatniej edycji: pt, 12 października 2012 09:54:47

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę