Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Internet, informatyka i edukacja w globalnej wiosce

„Technologie informacyjne i komunikacyjne dla edukacji” to nazwa konferencji, jaka po raz pierwszy odbywała się w Łomży. W piątek i sobotę w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości ok. 150 osób – głównie dyrektorzy szkół, nauczycie i studenci - uczestniczyło w wykładach i warsztatach, które pomogą w bezpieczny sposób posługiwać się zasobami Internetu. - Wyzwaniem dla nas jest fakt, że młodzież może szybciej dotrzeć do pojedynczych informacji w Internecie niż dorośli, zdobywając wiedzę z użyciem tableta czy laptopa – mówi dr inż. Tomasz Jordan Kruk, dyrektor operacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), która zorganizowała konferencję wspólnie z PWSIiP, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży i Podlaskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Informatycznego. - Jednak istotą mądrości nie jest to, że ktoś potrafi szybciej podać pięć dat czy wzorów. Mądrość bierze się z doświadczenia i z myślenia, czemu służy umiejętność powiązania faktów i zadawania dociekliwych pytań. Rozwijaniu takich umiejętności służy nasza konferencja.

W programie znalazły się wykłady specjalistów z różnych ośrodków w Polsce. Plan wykładów i związanych z nimi tematycznie i problemowo warsztatów w mniejszych grupach został tak ułożony, aby jak najwięcej słuchaczy mogło skorzystać z obu form.
- Wszystkie tematy są bardzo ciekawe i w interesujący sposób zostały ukazane – ocenia Barbara Dzieniszewska, nauczycielka z Przedszkola Publicznego nr 5 w Łomży, która wcześniej nie miała okazji udziału w tego typu konferencji. - Jestem zadowolona, bo uczymy się dopiero jako dorośli tego, czym zajmują się z poświęceniem czasu i z dużym zapałem nasze dzieci. Myślimy, że żyjemy w swoim małym świecie, a okazuje się, że to wioska o zasięgu globalnym. Internet ma dobre i złe strony: jednych kształci i rozwija, innym wypacza charakter i obraz świata rzeczywistego.

Inspiracją do zorganizowania w Łomży konferencji o tak różnorodnym i bogatym programie oraz wysokim poziomie zajęć była ubiegłoroczna konferencja w Toruniu, w której uczestniczył prof. dr hab. Romuald Kotowski z PWSIiP. Toruńskie spotkanie naukowców z praktykami i użytkownikami Internetu przygotował Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Polskie Towarzystwo Informatyczne.    
- Byłem pod wrażeniem konferencji w Toruniu i pomyślałem, że u nas także musimy walczyć  o skuteczniejsza edukację na wysokim poziomie – mówi prof. dr. hab. Romuald Kotowski (PWSIiP), przewodniczący rady programowej i komitetu organizacyjnego konferencji w Łomży. - Postawiłem sobie za cel, aby okręg łomżyński był wiodącym w ojczyźnie. Aby przyciągał ludzi na studia, aby chcieli tu mieszkać i rozwijać się zawodowo. Kapitał społecznościowy to inwestycja w przyszłość. 
Jednak profesor przyznaje, że jego nadzieje i ambitne oczekiwania trochę rozminęły się teraz z... frekwencją. Liczył na około 200 uczestników, natomiast na wykłady i warsztaty przybyło ok. 150.
- Jestem idealistą i optymistą – podkreśla naukowiec. - Rozpoczęliśmy przygotowania nie tylko do kolejnej, a do serii konferencji o roli i użyciu nowoczesnych technologii we współczesnym świecie.
Wtóruje mu Zuzanna Polak z NASK, która z prof. Romualdem Kotowskim opracowała program konferencji TIKE 2012, której dorobek zostanie opublikowany w oddzielnym wydawnictwie.
- Rozwiniemy jeszcze warsztaty w 15-osobowych grupach, bo to najlepszy sposób przedstawienia zagadnień z pogranicza techniki i edukacji – planuje koordynatorka. - Uczestnicy byli pracowici, ale trochę onieśmieleni rozległością poruszanych zagadnień. Z czasem nabiorą większej pewności!
Konferencję sponsorowali: PEPESES S.A. z Łomży, wydawnictwo Nowa Era i spółka Prymus.Info z Warszawy, której współwłaściciele Patryk Chmielewski i Michał Bartosiński prezentowali nowy e-dziennik, pozwalający rodzicom i uczniom na bezpośredni wgląd i kontakt z nauczycielami.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Leszek Dardziński

210204100642.gif
cz
pon, 08 października 2012 08:12
Data ostatniej edycji: pon, 08 października 2012 08:14:07

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę