„Gaudeamus” i NASK razem w PWSIiP w Łomży
Wart ponad 50 mln zł kompleks Instytutu Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otworzył podwoje dla kadry naukowej i studentów. W sobotę w nowej auli odbyła się 9. inauguracja roku akademickiego w tej uczelni. „Gaudeamus” zabrzmiało dla prawie 2 200 żaków, w tym aż 36 z zagranicy. Kulminacyjnym momentem inauguracji był akt immatrykulacji studentów pierwszego roku, podczas którego złożyli oni ślubowanie na sztandar PWSIiP.
JM Rektor PWSIiP prof. Robert Charmas w mowie inauguracyjnej opowiedział o stanie uczelni na nowy rok akademicki. Rozpocznie go na 12 kierunkach – w tym na nowym dietetyka - 2 173 studentów, z których prawie 800 na pierwszym roku. Podlegająca uczelni Akademicka Szkoła Policealna liczy 155 uczniów, zaś od przyszłego roku rozpocznie działalność Akademickie Liceum Ogólnokształcące z klasami o profilu sportowym. Uczelnia kształcić będzie również 26 Polaków z Litwy, Białorusi i Armenii oraz dziesięcioro żaków z Turcji, Hiszpanii i Portugalii w ramach programu Erasmus. Kierunki informatyka oraz automatyka i robotyka są zamawiane, co oznacza, że połowa najlepszych studentów będzie otrzymywać 1 000 zł stypendium co miesiąc. Jest to zgodne z hasłem uczelni „Kształcimy praktyków”. Zwana popularnie „Informatyką” uczelnia od 2004 r., gdy zaczynała działalność, ma już 2 210 absolwentów na wszystkich poziomach kształcenia, z których – zdaniem rektora – 60 procent po studiach podejmuje pracę, a po pielęgniarstwie – prawie wszyscy. Szkoła wyższa sama zatrudnia ponad 400 osób, w tym 29 profesorów i doktorów habilitowanych. Warto dodać, że jedna czwarta wykładowców nosi w nagrodę za swą pracę naukową tytuł doktora.
Głos zabrał również ks. bp Tadeusz Bronakowski. Przypomniał, że społeczność PWSIiP przed inauguracją uczestniczyła w Eucharystii w pobliskiej świątyni Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Jan Paweł rozumiał, jak wielką rolę uczelnie odgrywają w kształtowaniu świata – nauczał biskup. - Mówił rektorom w Castel Gandolfo: „Tak ważne jest, aby uniwersytety i szkoły wyższe nie ograniczały się do przekazywania wiedzy, ale by były miejscem kształtowania prawego sumienia”.
Wesołość i aplauz wywołała deklaracja prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, który obiecał – zagadnięŧy przez rektora – że do 2014 r. ul. Akademicka nabierze przyzwoitego wyglądu.
Ważna umowa z NASK
Na inaugurację przybył dr inż. Tomasz Jordan Kruk, dyrektor operacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej z Warszawy. To instytut, podlegający Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podłączył Polskę do Internetu i prowadzi działalność naukową i badawczo-wdrożeniową w sterowaniu, zarządzaniu i zapewnieniu bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych. Rektor Charmas i dyrektor Kruk wymienili podpisane dokumenty i pokazali je zebranym. Strony deklarują współpracę w kilku obszarach, m.in., zamierzają prowadzić badania naukowe pracowników i studentów oraz wykorzystywać ich wyniki. Będą ubiegać się o projekty oraz organizować szkolenia, podwyższające kwalifikacje kadry dydaktycznej i poszerzające wiedzę studentów. NASK razem z PWSIiP przystąpią do organizacji konferencji, sympozjów i seminariów krajowych i międzynarodowych oraz będą pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację zadań.
Polska Łomża dobra do studiów i nawiązywania przyjaźni
Wśród nowych studentów PWSIiP znalazł się 22-letni Portugalczyk Andre Ferraz, który po raz pierwszy w Polsce jest z dziewczyną Aną Pereira i kolegą Luisem Alves. Wybrali informatykę.
- Polecił mi studia w Polsce kolega z Portugalii, studiujący tu wcześniej – wyjawia Andre, mogący w ramach Erasmusa studiować cztery miesiące w PWSIiP, współpracującą z uczelnią w Covilha. - To tańszy kraj niż Hiszpania i dla nas ciekawszy. Zdobędę tu wiedzę i poznam kolegów, do których będę mógł wracać. Mieszkamy w ładnym apartamencie w centrum i dobrze czujemy się w Łomży.
Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski