Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

„Gaudeamus” i NASK razem w PWSIiP w Łomży

Wart ponad 50 mln zł kompleks Instytutu Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otworzył podwoje dla kadry naukowej i studentów. W sobotę w nowej auli odbyła się 9. inauguracja roku akademickiego w tej uczelni. „Gaudeamus” zabrzmiało dla prawie 2 200 żaków, w tym aż 36 z zagranicy. Kulminacyjnym momentem inauguracji był akt immatrykulacji studentów pierwszego roku, podczas którego złożyli oni ślubowanie na sztandar PWSIiP.

Fot. L. Dardziński (PWSIiP)
Fot. L. Dardziński (PWSIiP)
Fot. L. Dardziński (PWSIiP)
Fot. L. Dardziński (PWSIiP)

JM Rektor PWSIiP prof. Robert Charmas w mowie inauguracyjnej opowiedział o stanie uczelni na nowy rok akademicki. Rozpocznie go na 12 kierunkach – w tym na nowym dietetyka - 2 173 studentów, z których prawie 800 na pierwszym roku. Podlegająca uczelni Akademicka Szkoła Policealna liczy 155 uczniów, zaś od przyszłego roku rozpocznie działalność Akademickie Liceum Ogólnokształcące z klasami o profilu sportowym. Uczelnia kształcić będzie również 26 Polaków z Litwy, Białorusi i Armenii oraz dziesięcioro żaków z Turcji, Hiszpanii i Portugalii w ramach programu Erasmus. Kierunki informatyka oraz automatyka i robotyka są zamawiane, co oznacza, że połowa najlepszych studentów będzie otrzymywać 1 000 zł stypendium co miesiąc. Jest to zgodne z hasłem uczelni „Kształcimy praktyków”. Zwana popularnie „Informatyką” uczelnia od 2004 r., gdy zaczynała działalność, ma już 2 210 absolwentów na wszystkich poziomach kształcenia, z których – zdaniem rektora – 60 procent po studiach podejmuje pracę, a po pielęgniarstwie – prawie wszyscy. Szkoła wyższa sama zatrudnia ponad 400 osób, w tym 29 profesorów i doktorów habilitowanych. Warto dodać, że jedna czwarta wykładowców nosi w nagrodę za swą pracę naukową tytuł doktora.
Głos zabrał również ks. bp Tadeusz Bronakowski. Przypomniał, że społeczność PWSIiP przed inauguracją uczestniczyła w Eucharystii w pobliskiej świątyni Matki Boskiej Częstochowskiej. 
- Jan Paweł rozumiał, jak wielką rolę uczelnie odgrywają w kształtowaniu świata – nauczał biskup. - Mówił rektorom w Castel Gandolfo: „Tak ważne jest, aby uniwersytety i szkoły wyższe nie ograniczały się do przekazywania wiedzy, ale by były miejscem kształtowania prawego sumienia”.
Wesołość i aplauz wywołała deklaracja prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, który obiecał – zagadnięŧy przez rektora – że do 2014 r. ul. Akademicka nabierze przyzwoitego wyglądu. 

Ważna umowa z NASK

Na inaugurację przybył dr inż. Tomasz Jordan Kruk, dyrektor operacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej z Warszawy. To instytut, podlegający Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podłączył Polskę do Internetu i prowadzi działalność naukową i badawczo-wdrożeniową w sterowaniu, zarządzaniu i zapewnieniu bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych. Rektor Charmas i dyrektor Kruk wymienili podpisane dokumenty i pokazali je zebranym. Strony deklarują współpracę w kilku obszarach, m.in., zamierzają prowadzić badania naukowe pracowników i studentów oraz wykorzystywać ich wyniki. Będą ubiegać się o projekty oraz organizować szkolenia, podwyższające kwalifikacje kadry dydaktycznej i poszerzające wiedzę studentów. NASK razem z  PWSIiP przystąpią do organizacji konferencji, sympozjów i seminariów krajowych i międzynarodowych oraz będą pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację zadań.

Polska Łomża dobra do studiów i nawiązywania przyjaźni
Wśród nowych studentów PWSIiP znalazł się 22-letni Portugalczyk Andre Ferraz, który po raz pierwszy w Polsce jest z dziewczyną Aną Pereira i kolegą Luisem Alves. Wybrali informatykę.
- Polecił mi studia w Polsce kolega z Portugalii, studiujący tu wcześniej – wyjawia Andre, mogący w ramach Erasmusa studiować cztery miesiące w PWSIiP, współpracującą z uczelnią w Covilha. - To tańszy kraj niż Hiszpania i dla nas ciekawszy. Zdobędę tu wiedzę i poznam kolegów, do których będę mógł wracać. Mieszkamy w ładnym apartamencie w centrum i dobrze czujemy się w Łomży. 

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę