„Jański” w Łomży, czyli „Razem z Wami już 15 lat!”
- Życzę nam wszystkim, żeby z „Jańskiego” nigdy nie wychodziły zdania typu „Jest problem”, tylko „Jest zadanie!” - mówił zmartwychwstaniec Ojciec Marian Piwko CR (lat 63), założyciel Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży, do kadry naukowej i braci studenckiej na 15. inauguracji roku akademickiego. - Nie ma trudnych czasów, ten czas jest najlepszy. Mamy jedno pokolenie dla siebie, aby Bogu wyrazić życiem za to wdzięczność.
Program jubileuszowej inauguracji i wystąpienia szacownych mówców skonstruowane były wokół idei Dobro – Prawda – Skuteczność, jakie przyświecały założycielowi zakonu zmartwychwstańców Bogdanowi Jańskiemu (1807 – 1840). Przed uroczystością Ojciec Piwko opowiadał, jak odebrał przed 15 laty Łomżę, która była drugim miastem po Warszawie, gdzie powstała Szkoła Jańskiego.
- Piękne krajobrazy nadnarwiańskie kojarzyły mi się z przyszłością, żeby Łomża otworzyła się na ludzi z zewnątrz, bo ciągle nie wykorzystała szans położenia i bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego – wspominał zakonnik. - Jednak siła miasta i regionu zależy nie tylko od nieskażonego pejzażu, ale i od ludzi. Dlatego pragnąłem w nich inwestować, żeby uwierzyli, że mogą coś zrobić i że trzeba coś zrobić wartościowego dla swego rozwoju, wykształcenia i kompetencji zawodowych.
Album zdjęć i wspomnień, prezenty i podziękowania
Na inauguracji roku społeczność akademicką i gości powitał JM Rektor ks. Dariusz Tułowiecki, a prowadzenie półtoragodzinnej uroczystości przejęła Paulina Korsan, dziennikarka Telewizji Narew.
Przedstawiała kolejnych mówców, wśród których byli, m.in., wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz i starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Obaj gratulowali jubileuszu i życzyli uczelni dynamicznego rozwoju na co najmniej następne 15-lecie. Jubileuszowa inauguracja stała się także okazją, aby wręczyć prezenty najbardziej zasłużonym dla „Jańskiego”. - Ależ byłem wtedy młody... - skomentował Ojciec Marian Piwko, odbierając album z fotografiami, jaki wręczyli mu kwestarz Jadwiga Dudzińska-Głaz i kanclerz Dariusz Budrowski. Okolicznościowe prezenty otrzymali: prof. dr hab. Mirosław Sobecki (zarządzający kierunkiem pedagogika), dr Małgorzata Bieńkowska (socjologia) i kierownik lektorów mgr Beata Żelechowska, dzięki której projektowi rok temu „Jański” przystąpił do międzynarodowego programu wymiany studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych ERASMUS. Podziękowania za niezawodność we współpracy ponadto przyjęli: Monika Duchnowska z Agencji Rozwoju Regionalnego w Łomży, por. Zbigniew Jankowski z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze i podinsp. Robert Górecki z Komendy Miejskiej Policji.
Piętnasty „Gaudeamus!” i prawie 3 000 absolwentów
W nowym roku akademickim przekroczy progi „Jańskiego” ponad 200 studentów pierwszaków i ponad 700, kontynuujących edukację w zabytkowym gmachu przy Krzywym Kole. Uczelnia z myślą o nich przygotowała studia licencjackie na czterech kierunkach: pedagogika, socjologia, zarządzanie oraz turystyka i rekreacja. Natomiast podyplomowo można kształcić się w kilkunastu specjalnościach takich jak, na przykład, zamówienia publiczne, mediacje i negocjacje biznesowe, sądowe i pozasądowe czy pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Przez 15-lecie „Jański” doczekał się blisko 3 000 absolwentów, w ślad których idą 1. października kolejne roczniki żaków.
Kilkoro studentów pierwszego roku złożyło uroczyste ślubowanie, że będą „pracować dla rozwoju duchowego i materialnego rodziny, narodu i państwa polskiego”, po czym odebrało indeksy od JM Rektora ks. Dariusza Tułowieckiego, który ogłosił rok akademicki za otwarty. Jednak w ich uszach „Gaudeamus”, jakie perfekcyjnie wykonała potem grupa młodzieży pod kierunkiem Magdy Sinoff, zabrzmiało inaczej, niż dla uhonorowanych przez JM Rektora absolwentek. Najlepsze wyniki w toku studiów osiągnęły bowiem: Marianna Ulatowska, Elżbieta Kuczewska, Anna Krajewska, Bożena Kizling, Bożena Galanek, Anna Brajczewska, Bogusława Gołąbek i Karolina Pulwin.
- Nie zmarnujcie czasu studiów – radziła pierwszakom Monika Serafin-Chądzyńska, koleżanka z Samorządu Studenckiego. - Wtedy żmudny trud i radość ze studiowania będzie jeszcze większa.
Interesujący wykład inauguracyjny „Kultura polityczna w dziejach” wygłosił prof. dr hab. Michał Wojciechowski, kierownik Katedry Teologii Biblijnej na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie.
Niestety, trzeba na koniec również dodać, że uroczystego jubileuszu 15-lecia nie doczekali: dobry duch uczelni śp. Iwona Piotrowicz i śp. prof. dr hab. Łukasz Czuma, pierwszy rektor „Jańskiego”...
Mirosław R. Derewońko