Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Mistrzowie matematyki grają w siatkę i obserwują gwiazdy

- Zainteresowanie obozem przerosło najśmielsze oczekiwania, dlatego musieliśmy wielu zdolnym uczniom odmawiać z braku miejsc – mówi Konrad Dunajewski, uczący matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, które zorganizowało I Obóz Matematyczny Nowogród 2012. Ponad 60 orłów Królowej Nauk ze szkół w Łomży, Łodzi, Radomiu, Olsztynie, Białymstoku i Ostrołęce od rana do nocy rozwiązuje zadania, uczestniczy w wykładach i zajęciach sportowych. A nocami aż do świtu podglądają przez teleskopy niebo nad Ziemią Łomżyńską.

Ciekawe, że największym w oczach uczniów atutem tego obozu jest możliwość rozwiązywania przez cały dzień zadań z algebry, geometrii czy trygonometrii. I rywalizacja z najlepszymi.
- To finaliści ogólnopolskich konkursów i olimpiad matematycznych, którym zależy na rozwoju i dalszych osiągnięciach w tej dziedzinie – tłumaczy Konrad Dunajewski. - Atrakcyjne dla nich jest to, że codziennie mogą zmierzyć się z własnym umysłem i skonfrontować możliwości, wiedzę i umiejętności z rówieśnikami z regionu i z Polski. Jeśli nasz zamysł się powiedzie, podobny obóz zorganizujemy również w ferie zimowe, bo to prawdziwy ewenement na mapie naszego kraju.    

Umysły na skalę krajową i międzynarodową
Obozowicze prawie cały tydzień spędzą niezwykle pracowicie. Po śniadaniu w Hotelu Zbyszko przez cztery godziny samodzielnie rozwiązują zadania, a przed obiadem mają omówienie efektów swojego intelektualnego wysiłku. Po obiedzie – wykład, który prowadzą dr Jerzy Konarski z wydziału matematyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz wybijający się w naukach matematycznych studenci UW: Aleksandra Baranowska i Joachim Jelisiejew oraz Sebastian Pogorzelski z Politechniki Wrocławskiej.  Potem znowu zadania, omówienia różnych sposobów rozwiązań i ćwiczenia, także dla ciała, nad czym czuwa nauczyciel WF Michał Bielicki. Niestety, w tym roku ćwiczeń z młodszymi „naukowcami” nie mogli poprowadzić wybitni absolwenci I LO w Łomży bracia bliźniacy Marcin i Michał Kotowscy (lat 24), laureaci olimpiady matematycznej, filozoficznej i języka angielskiego, którzy właśnie kończą doktoraty z matematyki na Uniwersytecie w Montrealu. Zapewne przybędą na następny obóz. - Młodzież spędza czas pracowicie, bo matematyka jest jej pasją i przygotowuje się do kolejnych etapów olimpiad, tak jak drugoklasista z I LO w Łomży Marek Sokołowski, który już w pierwszej klasie został finalistą ogólnopolskiej olimpiady matematycznej i informatycznej – wyjaśnia z satysfakcją Dunajewski. - Zależy nam, żeby Łomża pełniła tak jak przed wojną i tuż po wojnie rolę wiodącego w regionie i w kraju ośrodka nauk ścisłych, skąd są umysły na skalę międzynarodową.


Dysputy filozoficzne i obserwacje astronomiczne
Z równym uznaniem o ambitnej młodzieży i prowadzących na wysokim poziomie merytorycznym zajęcia wyrażają się dyrektor I LO Jerzy Łuba i Piotr Łowicki, przewodniczący komitetu okręgowego olimpiady matematycznej, obejmującego województwa: mazowieckie i podlaskie.
- Na obóz do Nowogrodu zaprosiliśmy młodzież w ramach Stowarzyszenia Szkół Twórczych we współpracy z Radą Rodziców I LO i Stowarzyszeniem na Rzecz Uczniów Uzdolnionych Ziemi Łomżyńskiej Omnibus – informuje dyrektor Jerzy Łuba. - Dzięki temu, mogliśmy zapewnić gościom wartościowy program oraz dofinansować udział ponad 30-tki uczniów naszej szkoły.

Drugie tyle uczestników stanowią goście z następujących szkół: międzyszkolny Klub Olimpijczyka w Łodzi, I LO i II LO, XIII LO Katolickie, Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne i PG nr 17 w Białymstoku, II LO w Olsztynie, I LO i PG nr 2 w Ostrołęce oraz VI LO w Radomiu. Niezwykle ciekawą dla wszystkich atrakcją są dysputy filozoficzne z chemikiem dr. Janem Łukasiukiem oraz obserwacje przez teleskop nieba nad Nowogrodem, które prowadzi finalista olimpiady astronomicznej Bruno Sarnowski, trzecioklasista I LO w Łomży. Brzmi to niewiarygodnie, lecz entuzjaści matematyki podglądają gwiazdy od wpół do drugiej do... piątej nad ranem! A poza tym starcza im sił i zapału, aby rywalizować za dnia w konkursie matematycznym, którego finalistów poznamy już w piątek.
Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę