Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Norweskie tournee łomżyńskich filharmoników

Bisami i owacjami na stojąco zakończył się wczorajszy koncert Orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży w Katedrze w Molde w Norwegii. Było to też kulminacyjne wydarzenie krótkiego tournee łomżyńskich filharmoników po Norwegii, którzy pojechali tam na Festiwal Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival.

Łomżyńscy filharmonicy, razem z Kristiansund Sinfonietta oraz chórem i solistami Kristiansund Kammerkor, wystąpili podczas dwóch koncertów inaugurujących Kristiansund Kirke Kunst Kulturfestival: 15 września 2012 w Kościele Stangvik w Surnadal, a 16 września 2012 w Kościele Kirkelandet w Kristiansund. Artyści wspólnie wykonali dzieła Ludwiga van Beethovena: Mszę C-dur op. 86 oraz Romanse nr 1 G-dur i nr 2 F-dur op. 40, w których solistą był znakomity skrzypek Arve Tellefsen. Całość poprowadził znany norweski dyrygent Peder A. Rensvik.
Ukoronowaniem norweskiego tournee był koncert 17 września 2012 roku, na który złożyły się dzieła polskich twórców XIX i XX wieku. W wypełnionej do ostatniego miejsca Katedrze w Molde zabrzmiały perły polskiej liryki wokalnej – pieśni Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego. Nie zabrakło także współczesnych polskich kompozycji instrumentalnych: „4 Utworów w polskim stylu” Stanisława Moryto, a także dzieł H. Czyża, H. Wieniawskiego, A. Jarzębskiego. Solistami byli znakomici śpiewacy – sopranistka Agnieszka Piass i baryton Witold Żołądkiewicz. Całością dyrygował dyrektor FKWL, Jan Miłosz Zarzycki. 
- Dzieła polskich kompozytorów wzbudziły ogromny entuzjazm norweskiej publiczności, a ich gorące przyjęcie utwierdziły artystów w przekonaniu, że muzyka polska powinna być prezentowana jak najczęściej publiczności na całym świecie – podsumowuje Jan Miłosz Zarzycki.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę