Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Dach II LO już nie spadnie na głowy maturzystom...

Główne zdjęcie
II LO

- W trakcie pisania matur dwa lata temu w auli nagle oberwał się kilkumetrowy płat sufitu – wspomina Józef Przybylski (lat 63), dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży. - Na szczęście, słaby dach z blachy zarwał się nad sceną i nikomu nic się nie stało. Trochę rozproszyło to młodzież, ale wszyscy maturę zdali. Wówczas szybko podjęto decyzję o remoncie dachu, ale tylko nad Aulą im. Hanki Bielickiej. Na remont wciąż czeka dach nad „skrzydłami” budynku, a więc i nad salami lekcyjnymi. I remont tego dachu od strony wschodniej powinien zacząć się niebawem.

Dyrektor Przybylski zwraca uwagę, że II LO od 2009 r. wnioskowało o przyznanie funduszy na naprawę dachu. Tymczasem we własnym zakresie naprawiali opadające gzymsy, dziurawe rynny, malowali blachy i uszczelniali silikonem dziury.
- Cieszę się, że wreszcie dostaliśmy pieniądze na remont połaci od strony ul. Zjazd – mówi. 
Dlaczego pieniądze na remont dachu zabytkowego gmachu z 1900 roku, w którym przed wojną mieściło się Gimnazjum Żeńskie, znalazły się dopiero po wakacjach?
- Sprawa stała się bardzo pilna po tym, jak II LO nie otrzymało obiecanych w tym roku pieniędzy ze środków z Urzędu Marszałkowskiego na budowlane prace konserwatorskie i restauratorskie – wyjaśnia Grażyna Kołodziejska, skarbnik miasta Łomża. - Liczyliśmy na duże dofinansowane, ale nie było wyjścia.
Ostatecznie miasto pod koniec sierpnia na remont dachu przeznaczyło 200 tys. zł, przy czym 70 tysięcy w ramach miejskiego konkursu o udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze miasta Łomża.
- Przede wszystkim, rozbierzemy przegrzane kominy, z których sypie się zmurszała cegła. Budynek do 1963 r. miał ogrzewanie piecowe – wyjaśnia Józef Przybylski. -  Stara więźba zostanie, jest w dobrym stanie, ale zmienimy podbitkę z deskowania i pokrycie z blachy. 
Dyrektor liceum zapewnia, że prace - mimo że będą prowadzone w trakcie roku szkolnego - nie przeszkodzą w zajęciach uczniów. 
- Od strony Zjazdu jest osobne wejście i można teren odgrodzić, aby nie chodzili tamtędy uczniowie – podkreśla dyrektor. 
II LO już ogłosiło przetarg na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich bocznego dachu od strony ul. Zjazd. Oferty przyjmowane są w siedzibie szkoły do czwartku, 20. września do godz. 11.
- I daj Bóg, że za rok dostaniemy jeszcze pieniądze na remont dachu od strony zachodniej – podsumowuje z nadzieją Przybylski. 

Mirosław R. Derewońko

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę