Towaroznawca – potrzebny na naszym rynku pracy
Towaroznawstwo jest ciągle jednym z najmniej znanych kierunków studiów. Mimo pospolitej nazwy jest to kierunek dość elitarny. Można go studiować jedynie na kilku uczelniach w Polsce, a w województwie podlaskim jedynie w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży.
Jak scharakteryzować kierunek towaroznawstwo?
Towaroznawstwo jest nazywane inaczej nauką o jakości wyrobów. Pokrewnymi kierunkami są ochrona środowiska, transport i logistyka, zarządzanie. Ale najbliższym kierunkiem jest technologia żywności, szczególnie gdy studiując towaroznawstwo wybieramy specjalność towaroznawstwo produktów rolnych i żywnościowych. Wtedy to w planie studiów są takie przedmioty jak: towaroznawstwo produktów roślinnych i zwierzęcych, przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych, higiena żywności, analiza sensoryczna żywności itp. ale są uzupełnione o organizację rynku produktów spożywczych, regulacje prawne w gospodarce żywnościowej i marketing żywności. To powoduje różnicę polegającą na tym, że technolog żywności potrafi wyprodukować produkt żywnościowy a towaroznawca zna się praktycznie na wszystkim - przedmiotem jego zainteresowania jest TOWAR. A z tym wiąże się naprawdę wszystko.
Towaroznawca musi posiadać umiejętności, które pozwolą „zająć się” towarem dowolnej branży i organizować jego „cykl życia” – od producenta do konsumenta. Produkcja towaru ma sens, gdy uda się ten towar sprzedać. Oczywiście nie można być równocześnie specjalistą od żywności, materiałów budowlanych czy samochodów. To już kwestia wyboru jednej z trzech specjalności, które oferowane są w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży tj.
- towaroznawstwo produktów rolnych i żywnościowych
- towaroznawstwo w hotelarstwie i gastronomii
- handel i obsługa celna
oraz wyboru tematu pracy inżynierskiej, a później doświadczenia w pracy zawodowej.
Od tego roku Towaroznawstwo w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży można studiować za jedyne 150 zł miesięcznie.
Serdecznie zapraszamy