Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2012/2013 w Łomży

- Co jest pięknego w zawodzie nauczyciela...? Dzieci: to, kim są, kim się stają i kim będą - mówi ze wzruszeniem polonistka Marta Załuska z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży, która otrzymała od Prezydenta RP złoty medal „Za długoletnią służbę” podczas inauguracji nowego roku szkolnego w województwie podlaskim. - Dzieci dają nam wielką radość, pozytywne postrzeganie rzeczywistości i emanują młodością, przez co sami stajemy się młodsi!

Dyrygent chóru PSM I i II st. w Łomży Piotr Dąbrowski
Dyrygent chóru PSM I i II st. w Łomży Piotr Dąbrowski
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel
Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel

Gospodarzami uroczystości były Publiczne Gimnazjum nr 8 imienia Księcia Janusza I Mazowieckiego i Szkoła Podstawowa nr 9. Nad udekorowaną kwiatami sceną w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich górował cytat z Janusza Korczaka (1878 – 1942), polskiego pedagoga pochodzenia żydowskiego: „Niech wyrosną z Was tacy, którzy do gwiazd wzlecieć zapragną”.

„Zdobywanie wiedzy może okazać się pasją...”
Wśród gości podlaskiej inauguracji roku szkolnego w Łomży byli, m.in., biskupi łomżyńscy: ordynariusz ks. Janusz Stepnowski i biskup pomocniczy ks. Tadeusz Bronakowski, posłowie Robert Tyszkiewicz i Jacek Bogucki, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych oraz różnych środowisk społecznych i zawodowych Podlaskiego, w tym poczty sztandarowe szkół z Łomży, Białegostoku i Suwałk. Wszystkich powitała serdecznie Halina Dąbrowska, promiennie uśmiechnięta dyrektor PG nr 8 w Łomży, w towarzystwie dyrektor SP nr 9 Bożeny Dziekońskiej.
- Życzę Wam, abyście w nowy rok szkolny weszli z entuzjazmem i przekonaniem, że zdobywanie wiedzy może okazać się pasją – zachęcała do pracy dyrektor Halina Dąbrowska. - Nauczycielom i wychowawcom życzę cierpliwości, skutecznego działania, ciekawych pomysłów i wspaniałych efektów. A rodzicom życzę, aby Wasze dzieci traktowały nasze szkoły jak drugi przyjazny dom.
W części artystycznej wystąpił, m.in., chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży pod kierownictwem Piotra Dąbrowskiego. Chórzyści wykonali kunsztownie „Nieście chwałę, mocarze, Panu mocniejszemu”, pieśń Mikołaja Gomółki do psalmu w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego. Uczniowie SP nr 9 i PG nr 8 recytowali wiersze i tańczyli w stylizowanych na średniowieczne strojach, zbierając zasłużenie gorące brawa od podziwiającej ich młodszej i starszej widowni.

„Wzrastajcie w Kościele, w Chrystusie, w mądrości...”

Przed inauguracją ks. bp Janusz Stepnowski przewodniczył mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, którą koncelebrowali z nim, m.in.,: ks. Wojciech Turowski, przewodniczący wydziału nauczania kurii łomżyńskiej, ks. Marian Jamiołkowski, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego i wieloletni katecheta ks. Stefan Pupek. W części wstępnej Eucharystii proboszcz Sanktuarium ks. Jerzy Abramowicz zadawał pytania uczniom, nauczycielom i rodzicom: „Ilu jest nas w Kościele...? Ile jest Kościoła w nas...? Ile w nas jest Chrystusa...?”. Nawiązali do tej myśli ks. biskup Janusz Stepnowski w homilii, kończąc ją zachętą „Wzrastajcie w mądrości”, oraz już na inauguracji prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.
- Publiczna i niepubliczna oświata oraz uczelnie wyższe, w których uczy się i studiuje prawie 20 tysięcy osób, są jednym z motorów rozwoju miasta – stwierdził prezydent. - Wakacje mają swój urok i początek roku ma urok, bo spotykacie się z koleżankami, kolegami i z ulubionym nauczycielami.
Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel, który został przez wicewojewodę Wojciecha Dzierzgowskiego również odznaczony złotym medalem „Za długoletnia służbę”, przypomniał, że rok szkolny zaczyna w województwie ok. 175 tys. uczniów i ok. 25 tys. przedszkolaków. 

Medal Komisji Edukacji Narodowej dla łomżynianek
- Łomża to miasto znane z rozwoju oświaty i jej wysokiego poziomu – chwalił gospodarzy inauguracji kurator, od 31 lat związany ze szkolnictwem. - Możemy być usatysfakcjonowani wynikami uczniów podlaskich szkół w porównaniu z wynikami ogólnopolskimi, To wynik rzetelnej pracy nauczycieli i profesjonalnego zarządzania placówkami. Uczniom życzę pozytywnych emocji: niech dzień dzisiejszy będzie początkiem przygody w bezpiecznej i przyjaznej szkole!
Godzi się dodać, że na zakończenie wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2012 / 2013 Medale Komisji Edukacji Narodowej, przyznawane przez ministra oświaty, otrzymały dwie nauczycielki historii: Iwona Bronowicz z PG nr 8 i Bogumiła Maciejewska z SP nr 9 w Łomży.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę