Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Inauguracja nowego roku PWSIiP w nowym gmachu

Nowy tok akademicki naukowcy i ponad 2 000 studentów Państwowej Wyższej Szkoły i Informatyki w Łomży rozpocznie w nowoczesnych budynkach, które stanęły już przy ul. Akademickiej. Na ponad 9 000 metrów kwadratowych znajdzie się dość miejsca na aulę, bibliotekę, sale wykładowe, halę technologiczną i laboratoria. - Wydaje mi się, że w październiku najbardziej zadowoleni będą studenci, kiedy wreszcie wejdą do laboratoriów – podsumowuje Irena Wiska, kierownik działu nauki i współpracy z gospodarką PWSIiP. - Nie tylko zobaczą tam, ale będą mogli także korzystać z najnowocześniejszego sprzętu, jaki jest dostępny w tym roku w Europie. Sama chciałabym móc raz jeszcze postudiować w tak znakomitych warunkach!

- Umowa na budowę nowoczesnego kompleksu budynków została podpisana w grudniu 2010 roku jako realizacja projektu, służącego wsparciu Instytutu Technologii  Żywności i Gastronomii oraz Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki – tłumaczy Irena Wiska. - Koszt całego przedsięwzięcia wynosi około 54 mln zł, z czego około 28 mln zł wydatkujemy na budowę, a na wyposażenie około 24 mln zł.  Pieniądze na tak wielką inwestycję, najnowocześniejszą w regionie, pozyskaliśmy z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.  
W gmachu najbliższym ul. Poznańskiej znajdzie się aula wykładowa na 400 miejsc i obszerne, otwarte forum, na którym spotkania będą mogli organizować studenci. W drugim gmachu – biblioteka uczelni, sale wykładowe i pomieszczenia dydaktyczne, natomiast w trzecim – hala technologiczna i 13 laboratoriów. 
-  W hali technologicznej staną rządzenia, które będzie można zestawiać w zależności od rodzaju zajęć w mini linie produkcyjne – opowiada Irena Wiska. - Pozwolą one na dowolne eksperymenty w dziedzinie produkcji i przechowywania przetworów rolno-spożywczych, ponieważ zależy nam, aby w Instytucie rodziły się pomysły i metody nowoczesnej obróbki żywności. Prace będą dotyczyły, m.in., przetwórstwa mleka, mięsa i zbóż. Z kolei w laboratoriach fizycznych i chemicznych będą prowadzone badania i analizy, czy wszystkie procesy na mini linii zaprojektowane są prawidłowo.
Władze Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości szacują, że nowoczesny kompleks będzie mógł jednocześnie służyć nawet 600 studentom Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii oraz Instytutu Informatyki, Automatyki i Robotyki. Celem jest tworzenie nowych technologii i kształcenie specjalistów na najwyższym poziomie naukowym i zawodowym.
Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę