Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Edukator stworzy bezpłatne żłobki

Około 50 maluchów z Łomży przez dwa lata zapewnione będzie miało nieodpłatne miejsce w żłobku. Blisko 1 mln 668 tys. zł na zrealizowanie tego przedsięwzięcia otrzyma z środków unijnych łomżyńskie stowarzyszenie „Edukator”. - Ogromnie cieszymy się z sukcesu, że na 131 przyjętych wniosków nasz zajął 59. miejsce, i to bez punktów preferencyjnych za współpracę z samorządem – mówi Barbara Kuczałek, prezes „Edukatora” w Łomży, które przygotowało doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt dla matek, chcących po urodzeniu dziecka wrócić do pracy.

Edukator otrzyma dofinansowanie w ramach konkursu DWF_1.5_1_2012 pn. „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego”. Celem konkursu była pomoc matkom w powrocie do pracy po przerwie, związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, poprzez wsparcie tworzenia i funkcjonowania żłobków oraz klubów dziecięcych.
- Dzięki dofinansowaniu, utworzymy jesienią w Łomży dwie grupy żłobkowe po około 22 – 25 dzieci w przedszkolach Edukatora: Mały Artysta i Wesołe Słoneczko – zapowiada prezes Barbara Kuczałek. - W każdej grupie będą pracowały po cztery opiekunki z przygotowaniem, doświadczeniem i uprawnieniami. A jeżeli będzie potrzeba, stworzymy szansę zdobycia uprawnień opiekunki w grupie żłobkowej kilku paniom, bo taką możliwość również daje nasz projekt. Trudno przecenić wartość społeczną i ludzką otrzymanego przez nas wsparcia, bo w Łomży żłobka nie ma, a jest dużo nauczycieli. Do tego ciężka jest sytuacja finansowa młodych małżeństw, więc jeżeli także mama pracuje, to młodej rodzinie łatwiej załatać domowy budżet. Na pewno bezpłatny pobyt i opieka edukacyjna będą tańsze niż zatrudnienie niani.
Prezes Edukatora ubolewa, że stowarzyszenie nie ma w Łomży możliwości pozyskania lokalu, gdzie mógłby powstać jedyny w mieście żłobek z prawdziwego zdarzenia. Odpowiedni lokal musiałby spełniać „restrykcyjne przepisy” - jak je określa prezes - ustawy o opiece nad dzieckiem: mieć dużą powierzchnię na parterze i dodatkowe pomieszczenie wypoczynku z leżakami do spania.

Łomżyńskie Stowarzyszenie Edukator powstało w 1999 r., m.in., w celu ratowania przed zamknięciem małych szkół wiejskich. Dziś prowadzi ich 28 w czterech województwach: 19 w podlaskim, po cztery w warmińsko-mazurskim i mazowieckim oraz jedną w lubelskim. Od nowego roku szkolnego przejmie jeszcze blisko dziesięć, ratując je przed zaplanowaną przez samorządy likwidacją.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę