Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Remonty szkół w Łomży na wakacyjnym półmetku

Wakacje mają uczniowie i nauczyciele, ale nie mają pracownicy firm, remontujących łomżyńskie placówki oświatowe. Przedszkola ograniczają się do drobnych remontów, finansowanych z własnego budżetu, natomiast większość szkół i burs remontowana jest z kasy miejskiej. W tym roku na te remonty i przygotowanie projektów w budżecie miasta przeznaczono kwotę około 3,75 mln zł.

Najdroższą inwestycją są prace remontowe w Bursie Szkolnej nr 1 przy ul. Kopernika. Termomodernizacja budynku i remont kuchni kosztować będą ok. 1 mln 600 tys. zł.
- Planowane zakończenie całej inwestycji nastąpi 31. października, ale zakończenie robót wewnętrznych przewidywane jest do 25. sierpnia – informuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. 
Obok Szkoły Podstawowej nr 4 trwa budowa parkingu dla nauczycieli i rodziców oraz remont ogrodzenia od strony ul. Kierzkowej. Kosztujące 400 tys. zł prace mają zakończyć się do 31 sierpnia. W Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Polnej wymiana instalacji elektrycznej kosztować będzie 420 tys. zł i prawdopodobnie zakończy się przed 25 sierpnia. Za kilka dni dobiegnie końca kosztem 42 tys. zł remont korytarza na drugim piętrze w Publicznym Gimnazjum nr 8 przy ul. Księżnej Anny.
Nie wiadomo, czy przed początkiem nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Bernatowicza uda się sfinalizować remont zabytkowej auli, co ma kosztować 425 tys. zł. Skala remontu, włącznie z konieczną wymianą od wewnątrz olbrzymiej konstrukcji dachowej, sprawiła, że zakończenie prac przezornie i bardzo ostrożnie planuje się na początek września. Zachowujący anonimowość pracownicy „Kościuszki” nie robią sobie złudzeń, bo od około od pół roku obserwują zakrojone na szeroką skalę prace elektryczne, uniemożliwiające korzystanie z auli.
Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Przykoszarowej dostał 40 tys. zł na wymianę części okien, zaś Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Mikołaja Kopernika - 60 tys. zł na remont zewnętrznej instalacji kanalizacyjnej i remont nawierzchni z terminem prac do 6 sierpnia br. oraz na planowany remont sali rekreacyjnej i siłowni.
Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 oraz sąsiadująca z „Wetą” Bursa Szkolna nr 2 przy ul. Stacha Konwy przeprowadzą wspólnie rozbiórkę starych budynków gospodarczych i budowę nowego budynku na odpady stałe. Bursa Szkolna nr 3 przy ul. Zjazd zamierza do 16. sierpnia zakończyć remont trzech łazienek z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych i wymienić stolarkę drzwiową, również z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych, na co otrzymała 150 tys. zł dofinansowania z PFRON-u.
Jak zapewnia Łukasz Czech z ratusza, nie powinno być większych problemów z terminowym ukończeniem zaplanowanych na wakacje remontów w łomżyńskich placówkach oświatowych.

SP 10 i PG2 jeszcze czekają
Najbardziej kosztowną szkolną inwestycją miała być termomodernizacja budynku SP 10 i PG 2.
- Miasto Łomża złożyło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie termomodernizacji trzech placówek oświatowych: Bursy Szkolnej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 10 i Publicznego Gimnazjum nr 2, które mieszczą się w tym samym budynku przy ul. Niemcewicza – podaje Łukasz Czech. - Wniosek jest obecnie w trakcie oceny NFOŚ. Nasz samorząd może ewentualnie otrzymać 30 procent dofinansowania i 60 procent pożyczki na realizację tej inwestycji, której wartość szacuje się na około 11 mln zł. Zgodnie z wnioskiem złożonym w NFOŚ, termomodernizacja SP 10 i PG2 planowana jest na rok 2013, jednak gdyby istniała taka konieczność, w celu spełnienia warunków Funduszu, niezbędne może okazać się podjęcie decyzji o rozpoczęciu realizacji tej inwestycji jeszcze w tym roku.
Olbrzymie koszty generalnego remontu w budynku SP 10 i PG 2 – szacowane na 9 mln zł - biorą się z konieczności wymiany cieknącego dachu i nieszczelnych okien oraz ocieplenia ścian. Jeśli jednak spełni się dość krucha – jak przyznawał prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski - nadzieja władz miasta na otrzymanie dofinansowania z NFOŚ, będzie to oznaczało prowadzenie robót remontowych także w czasie roku szkolnego.

Mirosław R. Derewońko

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę