Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 czerwca 2021 napisz DONOS@

„Dziesiątka” czeka i czeka na wymianę okien i ocieplenie ścian

Główne zdjęcie
Wspólny budynek Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 10

- Chcielibyśmy, aby jak najszybciej wymieniono nam bardzo zniszczone okna, naprawiono przeciekający dach i wyremontowano przeciekające fundamenty w piwnicach – mówi Leszek Sobociński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. - Budynek sprzed 25 lat ma fatalne okna, wszystkie szkoły mają już ukończoną termomodernizację, a w ubiegłym roku zabiegałam, aby był projekt techniczny! - alarmowała na ostatniej sesji Rady Miasta radna Hanka Gałązka, pierwsza dyrektor SP nr 10, zaniepokojona tym, że planowany na ten rok remont szkoły odsuwa się. Tymczasem prezydent Czerniawski zapowiadał, że bez gwarancji 30 procent dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska do inwestycji wartej 7 mln 259 tys. zł nie rozpocznie żadnych prac.

O co chodzi? Łomża złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie termomodernizacji placówek oświatowych w mieście: Bursy Szkolnej Nr 1, budynku „Dziesiątki” zajmowanego dziś przez SP nr 10 i PG nr 2.
– Wniosek jest obecnie w trakcie oceny formalno-merytorycznej - wyjaśnia Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta. - Samorząd może liczyć na dofinansowanie przedsięwzięcia na poziomie 30 procent. Kolejne 60 procent środków ma pochodzić z pożyczki, 10 procent to wkład własny. Łączna wartość zadania to ok. 11 mln zł. Jeżeli chodzi o SP nr 10 i PG nr 2 (które mieszczą się w tym samym budynku przy ul. Niemcewicza – red.), to miasto czeka na decyzję NFOŚ o uzyskaniu dofinansowania. 
Jak tłumaczy Anna Sobocińska, zgodnie z wnioskiem złożonym w NFOŚ, termomodernizacja SP nr 10 i PG nr 2 planowana jest „głównie na rok 2013”.
- Gdyby jednak istniała taka konieczność, w celu zapewnienia warunków NFOŚ (50 proc. realizacji zadania w 2012 r. i 50 proc. w 2013 r.), niezbędne może okazać się podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji jeszcze w 2012 r. - dodaje rzeczniczka. - Kluczowa jest jednak decyzja NFOŚ i jej termin, który pokaże możliwości i zakres realizacji zadania jeszcze w tym roku.
Na ostatniej sesji prezydent poprosił Radę Miasta o uzupełnienie uchwały z kwietnia, upoważniającej go do zawarcia dwóch umów w związku z tymi inwestycjami: pożyczki na kwotę ponad 7 mln 202 tys. zł na pokrycie deficytu budżetowego oraz dotacji celowej na ponad 3 mln 601 tys. zł. Radni wyrazili zgodę na wystawienie weksli in blanco i podpisanie deklaracji wekslowej tytułem zabezpieczenia wykonania tych umów. 
- Nie przekreślam szansy na termomodernizację, ale wydaje mi się, że NFOŚ gra na czas – stwierdził prezydent. - Mają do dyspozycji 100 mln zł i ponad 100 wniosków samorządów w sytuacji takiej jak nasza...
- Czekamy cierpliwie, z pokorą i z nadzieją, że jak nie w tym, to w przyszłym roku zacznie się wreszcie remont – podsumowuje Leszek Sobociński, dyrektor „Dziesiątki”.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę