Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Generał Władysław Anders - patronem SP nr 4 w Łomży

Główne zdjęcie
Uczniowie SP 4 przyjmują sztandar z rąk dyr. Iwony Borawskiej

W Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru i nadanie jej imienia gen. Władysława Andersa (1892 – 1970). W uroczystości uczestniczył, m.in., kpt. Krzysztof Flizak (lat 80), najmłodszy żołnierz Armii Andersa. - Nie mogę o tym mówić, to za mocne dla mnie emocjonalnie... - wyszeptał kpt. Flizak po złożonym na nowy sztandar szkoły ślubowaniu dzieci z „czwórki”... Łza kręciła mu się w oku, gdy mijał chevroleta - z Muzeum II Korpusu Polskiego w Józefowie - do ciągnięcia wielkich armat, jakie mógł widywać w Iraku, gdy pokonywał pustynię z Armią Andersa.

Szkolną uroczystość rozpoczęła msza św. w Katedrze w trakcie której biskup Janusz Stepnowski poświęcił sztandar. Po niej społeczność szkolna i goście spotkali się w obszernym namiocie na dziedzińcu „Czwórki”. Wśród zaproszonych gościł był m.in. najmłodszy żołnierz gen. Władysława Andersa z Junackiej Szkoły Kadetów w Palestynie - kpt. Krzysztof Flizak (lat 80), który jako 10-latek (chociaż podał 12, by nie odesłano go do ochronki) zaciągnął się w 1942 r. do Armii Andersa, aby z oddziałami polskimi wyruszyć w poszukiwaniu ojca. W namiocie gościli także wiceprezes Stowarzyszenia B. Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Karpatczycy z Warszawy Tadeusz Kurcyk i Benigna Dobrowolska, żona nieżyjącego Kazimierza Dobrowolskiego z Łomży, żołnierza 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej Batalionu Czołgów w Armii Andersa.

„Jesteśmy Małą Polską, która idzie drogą honoru...”
Dyrektor SP nr 4 Iwona Borawska przypomniała historię rodzenia się pomysłu i przygotowań do uroczystości nadania imienia patrona. Inicjatorami byli rodzice kl. II b w roku 2008, których wniosek po głosowaniu uczniów w maju 2011 r. przyjął miesiąc później przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz. Radni przyjęli gotowość społeczności szkolnej jednogłośnie, za czym poszły liczne działania, popularyzujące postać gen. Andersa: lekcje języka polskiego, historii, plastyki i muzyki, przygotowywanie gazetek ściennych, oglądanie filmów dokumentalnych, udział i organizacja konkursów historycznych, poetyckich i plastycznych, poświęconych gen. Andersowi.
- „Odrzućmy wszystko, co nas dzieli; bierzmy wszystko, co nas łączy” - cytowała jedną z myśli patrona dyr. Iwona Borawska, informując, że córka generała Anna Maria Anders Costa z USA wystosowała z okazji nadania szkole imienia i sztandaru list do dzieci w „Czwórce”, w którym pisze: „Żyjemy w czasach konsumpcji i wielkiej pogoni donikąd. Terenem walki jest nasze serce. Bóg, Honor i Ojczyzna były przed wielu laty i mogą być dla nas dzisiaj drogowskazami...”.

Nowy sztandar SP nr 4 symbolem - wartości, honoru i tradycji

Na tle portretu generała, któremu 200 tys. ludzi z sowieckich łagrów na Syberii i sierot wojennych zawdzięcza przetrwanie na stepach i pustyniach w czasie II wojny światowej, widniała inna jego myśl: „Jesteśmy Małą Polską, która idzie drogą honoru, drogą naszej tradycji, drogą szczęścia...”. To żołnierze gen. Andersa polegli podczas bohaterskich walk z Niemcami o Monte Cassino we Włoszech, dlatego szczególnie wzruszyły „Czerwone maki”, co „zamiast rosy piły polską krew”...
Nabicie gwoździ na drzewcu przez przedstawicieli władz i fundatorów odbyło się przy pocztach sztandarów: II Korpusu Polskiego i Zespołu Szkól Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku.
Nowy sztandar SP 4 wyhaftowały siostry karmelitanki z Gniezna. Ma 100 na 100 cm i jest obszyty złotymi frędzlami. Awers w kolorze ecru przedstawia postać gen. Andersa w zielonym mundurze galowym i czerwone maki oraz napis „Szkoła Podstawowa nr 4 im. gen. Władysława Andersa w Łomży”. Na czerwonym rewersie: biały orzeł, znak majestatu z napisem „Rzeczpospolita Polska” i mottem „Bóg Honor Ojczyzna”.  Przedstawiciele rodziców: Edyta Mroczko i Dariusz Mieczkowski przekazali go prezydentowi Łomży Mieczysławowi Czerniawskiemu, zaś ten z kolei – dyr. Iwonie Borawskiej. - Strzeżcie go i nie splamcie jego honoru – apelowała do uczniów, którzy złożyli potem ślubowanie na sztandar. - Swoją nauką i postawą godnie reprezentujcie imię naszej szkoły!

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

200829104429.jpg
Foto: Uczniowie SP 4 przyjmują sztandar z rąk dyr. Iwony Borawskiej
Foto: Msza Św. SP nr 4 w Katedrze łomżyńskiej
Foto: Bp Janusz Stepnowski święci sztandar SP 4
Foto: Procesja z darami
Foto: Chór szkolny
Foto: Pamiątkowe statuetki
Foto: W namiocie
Foto: Poczet ze sztandarem II Korpusu Polskiego
Foto: Sztandar SP 4
Foto: Dyr. SP 4 Iwona Borawska
Foto: Zaproszeni goście
Foto: Namiot na dziedzińcu SP 4
Foto: Kpt. Krzysztof Flizak (lat 80) z USA, najmłodszy żołnierz Armii Andersa
Foto: Przewodniczący Rady Miasta Łomża  Maciej Borysewicz i dyr. SP 4 Iwona Borawska
Foto: Poseł RP Lech Antoni Kołakowski (obok Małgorzata Kadłubowska)
Foto: Symboliczne nabijanie gwoździ sztandaru SP 4
Foto: Dariusz Mieczkowski z Edytą Mroczko przekazują sztandar prezydentowi Łomży Mieczysławowi Czerniawskiemu
Foto: Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski przekazuje sztandar dyr. SP 4 Iwonie Borawskiej
Foto: Prezentacja awersu sztandaru SP 4
Foto: Ślubowanie uczniów kl. 4-6 na nowy sztandar
Foto: Hol szkoły
Foto: Dariusz Mieczkowski,  Iwona Borawska i kpt. Krzysztof Flizak
Foto: Delegacja z kwiatami pod dąb pamięci
Foto: Sztandar SP 4 wnoszony do budynku szkoły
Foto: Okolicznościowe przedstawienie
Foto: Kuchnia polowa na dziedzińcu szkoły
Foto: Wolontariusze z eksponatami Muzeum II Korpusu Polskiego
Foto: Wolontariusze z eksponatami Muzeum II Korpusu Polskiego
Foto: Wolontariusze z eksponatami Muzeum II Korpusu Polskiego

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę