Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

„Noc muzeów” pierwszy raz w Łomży

– „Noc Muzeów” to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć coś wyjątkowego w ciągu kilku godzin! – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Na bogaty i różnorodny program imprezy złożą się, między innymi: wystawy, pokaz mody, spektakl teatralny, zwiedzanie podziemi katedry i klasztoru Kapucynów oraz specjalny koncert reaktywowanego Browaru Łomża.

Pierwsza łomżyńska „Noc muzeów” rozpocznie się w sobotę 19 maja o godzinie 18.00. W jej organizację  zaangażowała się większość instytucji i placówek kulturalnych miasta. Sprawiło to, że program imprezy jest bardzo urozmaicony. Każdy może wybrać z niego to, co go zainteresuje najbardziej, lub też przejść trasę: Muzeum Północno-Mazowieckie - Galeria Pod Arkadami - Galeria Sztuki Współczesnej - Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych – Teatr Lalki i Aktora, odwiedzając po drodze łomżyńskie świątynie, Muzeum Diecezjalne czy bibliotekę.
– Ludzie nie zawsze mają czas, żeby w dzień powszedni pójść do muzeum – zauważa Jastrzębski. – A jeśli ktoś w sobotę nie zdąży zobaczyć wszystkiego: większość wystaw zostaje na dłużej – np. nasza wystawa „Cztery kółka w miniaturze”-  modeli samochodów ze zbiorów Zdzisława Kalinko- będzie trwała do końca czerwca. Udostępniamy też po raz pierwszy wystawę stałą - pierwszą część wystawy historii miasta, prezentującą archeologię Łomży i jej okolic. Jest to ta niespodzianka, podana w programie imprezy. Mamy też drugą, ale nie chciałbym na razie zdradzać, co to będzie – powiem tylko, że będzie związana z samochodami. Jest też  jeszcze czynna wystawa czasowa  „Art déco”, ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem.
Równie ciekawie zapowiada się wernisaż wystawy projektów i pokaz mody autorstwa młodej projektantki z Łomży Moniki Baczewskiej w Galerii Pod Arkadami oraz wystawienie „Balladyny” -  jednej z najpopularniejszych sztuk łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora.
Dla miłośników muzyki wielkim wydarzeniem będzie zapewne koncert reaktywowanego specjalnie na tę okazję zespołu Browar Łomża – lokalnej legendy polskiego blues rocka z lat 80. Gdyby zaś komuś było mało przewidzianych w programie atrakcji może wybrać się także na drugi dzień Novum Jazz Festival w Centrum Katolickim czy do Muzeum Przyrody w Drozdowie, które również włączyło się w muzealne święto.
–  „Noc Muzeów” daje większą dostępność i możliwość zapoznania się z dużą ilością wartościowych przedsięwzięć w krótkim czasie – ocenia Jastrzębski. – Jeśli ktoś raz się zmobilizuje, żeby wyjść, na pewno nie pożałuje. Tym bardziej, że w Łomży wszystko jest praktycznie w centrum, blisko siebie – to będzie taki przyjemny spacer, bo specjalnie wszystko tak ustawiliśmy. Imprezy będą następowały po sobie w odpowiedniej kolejności, ale oczywiście każdy może też zwiedzać indywidualnie, bo wszystkie placówki będą czynne od  18.00 do 23.00.

Wojciech Chamryk

Noc muzeów w Łomży:
Muzeum Północno-Mazowieckie, ul. Dworna 22 C:
18.00 – otwarcie wystawy „Cztery kółka w miniaturze” ze zbiorów Zdzisława Kalinko. Niespodzianka.
18.00-23.00 – zwiedzanie muzeum.

Galeria Pod Arkadami, Stary Rynek:
19.00 – otwarcie wystawy malarstwa, projektów i realizacji ubiorów Moniki Baczewskiej oraz autorski pokaz mody.

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego, ul. Długa 13:
19.45 – otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Cwaliny „W poszukiwaniu utraconego raju”. Mini recitale Barbary Eder (skrzypce) oraz Mirosława Kotelczuka (akordeon). Galeria czynna do 23.00.

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych, ul. Wojska Polskiego 3:
20.30-21.30 – koncert zespołu Browar Łomża. Otwarcie wystawy powarsztatowej „ Młoda fotografia łomżyńska”.

Teatr Lalki i Aktora, Pl. Niepodległości 14:
22.00 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego, w reż. Andrzeja Rozhina.

Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”, al. Piłsudskiego 83 (wejście od podwórka):
20.00-24.00 – „W STOPCE straszy ?”. Diabły, anioły, dzieła straszne i niestraszne – zwiedzanie siedziby Stowarzyszenia „Stopka”.

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Długa, 13:
9.00-23.00 – czynna wypożyczalnia i czytelnia, dostęp do internetu.
od 11.00 – kiermasz “Książka za złotówkę”.

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, ul. Długa 13:
19.00-23.00 – otwarta biblioteka i gabinet Piotra Bańkowskiego.

Muzeum Diecezjalne, ul. Giełczyńska 20 A:
19.00-23.00 – zwiedzanie muzeum.

Katedra św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25:
19.00-23.00 – zwiedzanie katedry i krypt pod prezbiterium.

Klasztor OO Kapucynów, ul. Krzywe Koło 3:
19.00-23.00 – zwiedzanie kościoła i katakumb.

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę