Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Cyfrowa szkoła w Nowych Kupiskach, Srebrnej i Zambrowie

89 szkół w Podlaskiem chciało dostać pieniądze z rządowego programu „Cyfrowa szkoła”, lecz spośród spełniających wymogi formalne 47 wylosowano zaledwie 13. Szczęście miały tylko trzy szkoły podstawowe z regionu: w Nowych Kupiskach (gm. Łomża), w Srebrnej (gm. Szumowo) i SP nr 3 w Zambrowie. Pierwsza dostanie 135 056 zł na sprzęt komputerowy, druga – prawie 45 tys. zł, a trzecia – blisko 34 tys. zł. - Nasza radość jest ogromna, tym bardziej, że od kilku lat nie było żadnego programu ministerialnego na doposażenie pracowni informatycznych – cieszy się Edyta Śledziewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Kupiskach, gdzie uczy się 198 dzieci, z których jedną czwartą stanowią przedszkolacy. - Do tej pory dzieci uczyły się informatyki w stworzonej pięć lat temu pracowni z 11 stanowiskami komputerowymi. Dzięki pieniądzom z „Cyfrowej szkoły” i dofinansowaniu 33 764 zł z budżetu gminy Łomża, sytuacja do końca roku zmieni się diametralnie.

„Cyfrowa szkoła” to rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w sferze technologii informacyjnych. Pilotaż programu trwa od początku kwietnia 2012 r. do końca sierpnia 2013 r.
- Podlaskie gminy otrzymają na realizację pilotażowego programu ponad 1 mln 356 tys. zł dofinansowania, do czego około jednej czwartej wnioskowanej kwoty dołożą samorządy – informuje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego. - Koszt programu w kraju to 61 mln zł. W 2012 r. na jego realizację przewidziano w budżecie państwa rezerwę celową 50 mln zł. Wkład własny organów prowadzących oszacowano na co najmniej 11 mln zł.
Optymistycznie widzi perspektywy „Cyfrowej szkoły” wojewoda podlaski Maciej Żywno.
- Chętnych szkół było dużo, zainteresowanie było ogromne, a to oznacza, że taki program, tego rodzaju wsparcie było potrzebne – przyznaje wojewoda. - Pamiętajmy, że jest to program pilotażowy, jeśli się powiedzie, a wszystko na to wskazuje, to będzie to oznaczało łatwiejszy dostęp szkół do nowoczesnych technik cyfrowych. Cyfryzacja stanie się skutecznym, sprawnym narzędziem w edukacji.

Cyfryzacja szkoły w Nowych Kupiskach
- Za 168 tys. 820 zł, jakie łącznie będziemy mieli w tym roku do dyspozycji, kupimy 30 laptopów i sześć tablic interaktywnych – planuje Zenon Krysiewicz, uczący w podstawówce w Nowych Kupiskach informatyki. - W każdym miejscu szkoły powstanie  bezprzewodowa sieć internetowa, aby uczniowie mogli pracować pojedynczo i w grupach pod kontrolą nauczyciela. W klasach IV-VI stworzy to możliwość prowadzenia trzech, czterech lekcji tygodniowo z różnych przedmiotów na podstawie atrakcyjnych materiałów audiowizualnych. Zainteresowanie zmianami w sposobie nauczania jest wielkie, zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogów.
Na przenośny sprzęt komputerowy, czyli laptopy uczniów i nauczycieli, w szkole będą specjalne szafki do przechowywania z systemem ładowania baterii. Oprócz tego, „Cyfrowa szkoła” to możliwość doposażenia w drukarki, skanery, projektory multimedialne, routery spinające sieć komputerów i zapewniające stałą łączność internetową oraz nawet systemy do wideokonferencji. Do końca roku mają odbyć się przetargi w gminie Łomża na zakup sprzętu oraz instalację i spięcie w całość sieci komputerowej, aby „Cyfrowa szkoła” mogła zacząć działać już od stycznia 2013.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę