Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Pierwsi z zasad muzyki

I Ogólnopolski Konkurs z Zasad Muzyki odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Wzięli w nim udział uczniowie z 23 miast całej Polski. – Dla każdego muzyka znajomość zasad muzyki jest tak ważna, jak dla każdego człowieka znajomość alfabetu – podkreśla Mirosław Korona, dyrektor PSM.

W konkursie wzięło udział 53 uczniów z 25 szkół muzycznych II stopnia z całego kraju. Najliczniej reprezentowane były szkoły warszawskie i krakowskie. Nie brakowało konkursowiczów z pobliskich miast, jak Białystok czy Siedlce. Większość przyjechała jednak z daleka, by wymienić takie miasta jak: Szczecin, Chorzów, Krosno, Opole, Nowy Sącz czy Wrocław.
– To pierwszy taki konkurs – nie tylko w historii łomżyńskiej szkoły muzycznej, ale i w Polsce – mówi Mirosław Korona. – Z jego inicjatywą wyszła nauczycielka naszej szkoły, Małgorzata Wiśniewska. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże – baliśmy się nawet, że zabraknie miejsca ze względu na ilość uczestników.
– Zainspirowało mnie to, że z tego przedmiotu nic się nie dzieje – dodaje Małgorzata Wiśniewska. – Nie ma konkursów ani żadnych szkoleń dla nauczycieli. Inne przedmioty z teorii są eksponowane, a ten jest traktowany po macoszemu. Postanowiliśmy to w Łomży zmienić.
Składający się z dwóch etapów pisemnych konkurs miał sprawdzić, jak uczniowie radzą sobie z samodzielną pracą z tekstem nutowym oraz pogłębić ich wiedzę z bodaj najważniejszego przedmiotu teorii muzyki - jej zasad.
– Zasady muzyki to przedmiot, który jest wykładany w średnich szkołach muzycznych – wyjaśnia dyrektor Korona. – Mają z nim do czynienia wszyscy muzycy, bo dotyczy zapisu nutowego: jak zapisywać nuty, jak je odczytywać. Jak te wszystkie „znaczki”, które są w nutach przełożyć na język dźwięków. Jest to bardzo ważne, bo tak, jak się je odczyta, tak wykonawca później zagra.
O kolejności miejsc i nagrodach decydowała suma punktów zdobytych w testach obu etapów konkursu. Jego poziom był bardzo wysoki, a walka wyrównana – do drugiego etapu zakwalifikowało się aż 49 uczestników. Ostatecznie jury przyznało pięć wyróżnień oraz nagrodziło cztery osoby:
I miejsce: Marcel  Bielówka - PSM I i II st. w Chorzowie  im. Grzegorza Fitelberga
II miejsce:  Paweł Sopel - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Krakowie
III miejsce: Jakub Tracz - PSM I i II st. im. F. Chopina w Opolu i Kinga  Ćwiek - PSM I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Wszystko wskazuje na to, że konkurs – po tak udanej inauguracji – trafi na stałe do kalendarza imprez tego typu.
–  Od początku było założenie, że to ma być impreza cykliczna – podkreśla Korona. – Tak duże zainteresowanie, wysoki poziom i liczba uczestników potwierdzają sens kontynuowania tego konkursu.

Wojciech Chamryk

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę