Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Hans Hase i Mały Artysta w Deutsch Wagen Tour

- Wprawdzie opinie, od kiedy wprowadzać język obcy, są podzielone, ale Goethe Institut jest zdania, że należy zaczynać jak najwcześniej – twierdzi Bogumiła Manek, lektorka Instytutu Goethego, która poprowadziła zajęcia z cyklu Deutsch Wagen Tour w Niepublicznym Przedszkolu Mały Artysta w Łomży. Przedszkolakom pomagał przybliżyć język niemiecki Hans Hase – zabawny zajączek Jaś.

Blisko godzinne spotkanie, w którym uczestniczyły 5- i 6-latki z grup Misie, Pszczółki, Pajacyki i Odkrywcy, oparte było na wspólnej zabawie. Jej centrum stanowiła kolorowa chusta w kształcie koła, którą obsiedli mali uczniowie. Prowadząca zajęcia językowe Bogumiła Manek skoncentrowała się na grach z użyciem różnorodnych instrumentów perkusyjnych, m.in. bębenków, kołatek, tuby i tamburyna. Można było stworzyć mini orkiestrę, ale także wprowadzać solistów, gdy jedno dziecko wędrowało po obwodzie i dotykało pleców koleżanki lub kolegi, dając tym samym znak do indywidualnego popisu.
- A teraz przeczytam wam bajeczkę po niemiecku – zaproponowała lektorka, uprzedzając, że historia o głodnej gąsienicy – Raupe dla każdego będzie zrozumiała. I tak się stało, bo dzieci razem z germanistką pieczołowicie liczyły dzień pod dniu i cieszyły się, czym nienasycone stworzonko napełniało brzuszek, aby wyrosnąć w końcu na pięknego motyla – Schmetterling.
Zabawa w kolory polegała na wbieganiu na promienie odpowiedniej barwy na chuście. O dziwo, znakomita większość dzieci prawidłowo wybierała gelb, rot czy blau. Kiedy trzeba było przy pomocy chusty wywołać spokojne fale – Wellen, wszyscy malcy uspokajali się, zaś kiedy nadchodziła burza – Sturm, skakały i szarpały na całego. Duża w tym zasługa wychowawczyni Moniki Kaliściak, uczącej od stycznia podstaw języka naszych zachodnich sąsiadów, m.in., liczenia i kolorów, w Małym Artyście.
- Jestem zadowolona z tego spotkania, ponieważ mogłam poznać nowe sposoby prowadzenia zajęć – ocenia Monika Kaliściak. - Różne ciekawe elementy Deutsch Wagen Tour przydadzą mi się w czasie moich zajęć na przyszłość.
Hans Hase przywiózł uczestnikom zabaw językowych bawełniane koszulki i baloniki oraz książeczki i kredki jako nagrody w konkursie plastycznym „Baśniowa kraina braci Grimm – 200. rocznica powstania baśni”. Zwyciężyli w ilustrowaniu „Czerwonego Kapturka”, „Kopciuszka” czy „Jasia i Małgosi”: Monika Chmielewska, Wiktor Kisiel i Oliwia Kossakowska, ale nie było pokonanych, gdyż pozostali aspirujący do sławy plastycy otrzymali wyróżnienia.
Na zakończenie zajączek Hans zrobił wszystkim pamiątkowe zdjęcie, po czym pojechał do dzieci w Nowogrodzie i w Myszyńcu, aby budzić pozytywne skojarzenia z językiem Johanna Wolfganga Goethego (1749 – 1832), którego z uwielbieniem czytał również polski wieszcz Adam Mickiewicz (1798 – 1855).

Mirosław R. Derewońko

Fot. Monika Kaliściak

210521023159.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę