Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

Błogosławiony Jan Paweł II w pamięci pokoleń

Dziś mija siódma rocznica pamiętnej śmierci Papieża z Polski, który stał się autorytetem duchowym milionów starszych i młodych Polaków oraz ludzi na świecie. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży odbył się Regionalny Konkurs Wiedzy „Pielgrzymi szlak Jana Pawła II – III Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny”. W kościołach Diecezji Łomżyńskiej sprawowane będą dzisiaj msze św. rocznicowe.

Do konkursu wiedzy o wielkim rodaku z Wadowic Karolu Wojtyle (1920 – 2005) przystąpiło dwudziestu uczniów z województw: mazowieckiego, warmińsko–mazurskiego, lubelskiego i podlaskiego. Uczestnicy pisali test, składający się z 26 pytań. Zagadnienia dotyczyły, na przykład, II Kongresu Eucharystycznego w 1987 r. oraz beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny i bł. bp. Michała Kozala. Ponadto uczestnicy opisywali charakterystyczne fragmenty przemówień Ojca Świętego z III pielgrzymki do Ojczyzny, m.in., na lotnisku w Warszawie i na Westerplatte.
- Wówczas padły pamiętne słowa, że „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu swoje Westerplatte” - przypomina katechetka w SP nr 10 Elżbieta Zaremba. - To nakaz codziennego wypełniania obowiązków i zadań oraz obrona systemu wartości, od którego nie można odstąpić. Ważnym celem tego konkursu jest właśnie przybliżanie nauki Ojca Świętego młodemu pokoleniu i przypominanie, że Jego wskazania każdy z nas powinien wcielać w życie.
Do etapu ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Ojcu Świętym w kategorii klas IV – VI szkół podstawowych zakwalifikowali się wychowankowie Elżbiety Zaremby: Bartosz Rainka i Paulina Porowska z SP nr 10 w Łomży oraz Weronika Rudzińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II  w Olecku (opiekunka siostra nazaretanka Anna Bernat). W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zakwalifikowali się: Karol Karczewski z Gimnazjum Sportowego nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim (opiekunka Izabela Włodarczyk) i Agnieszka Szabłowska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wąsewie (opiekun ks. Piotr Dębek).
Honorowy patronat nad konkursem objął ks. bp Tadeusz Bronakowski. Odprawił mszę św., podczas której przypomniał skierowane do młodzieży słowa Ojca Świętego z 1983 r. w Częstochowie: „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”.
- Po mszy świętej  spotkaliśmy się w Sali Papieskiej i dyrektor Leszek Sobociński gorąco powitał gości, sponsorów oraz lokalne media – mówi nauczycielka Jolanta Siwik. - Swoją obecnością zaszczycili nas, między innymi, wicekurator podlaska Wiesława Ćwiklińska i ks. Jarosław Kotowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii, który wygłosił interesujący wykład na temat „Pielgrzymi szlak Jana Pawła II”. Konkurs papieski był okazją, aby przypomnieć słowa błogosławionego Jan Pawła II. Papież rozpoczął trzecią pielgrzymkę do naszej Ojczyzny, podkreślając swoją niesłychaną miłość do Polski: „O, ziemio polska! Ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna! Ziemio moja! Bądź pozdrowiona…”.

W siódmą rocznicę śmierci Jana Pawła II w Katedrze łomżyńskiej o godz. 19. zostanie odprawiona msza św. o uzdrowienie za przyczyną bł. Jana Pawła II. Wierni będą również modlić się o Jego rychłą kanonizację.

Opr. Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę