Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Działać twórczo!

Aż 15 nagród i wyróżnień – w tym główne, w kategoriach: recytacja, muzyka i fotografia –zdobyli reprezentanci łomżyńskich burs w III Międzybursowym Konkursie Twórczego Działania. Wzięło w nim udział ponad 50 młodych ludzi z całego województwa podlaskiego. To jeden z dwóch tego typu konkursów w województwie i jeden z nielicznych w kraju.

Trzecia edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Dzieci - to połowa ludzkości”. Uczestnicy konkursu rywalizowali w czterech kategoriach: recytacja, muzyka, teatr/kabaret i fotografia. Myśl Janusza Korczaka, tak ważką w obchodzonym właśnie Roku Korczakowskim, młodzież odczytywała i interpretowała na wiele sposobów. Począwszy od fragmentów prozy Korczaka, jak „Ono wciąż jeszcze słucha”, do utworów innych twórców, traktujących o dzieciach czy opisujących ich problemy. Były więc wiersze polskich laureatów nagrody Nobla: Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, poezje księdza Jana Twardowskiego, papieża Polaka Jana Pawła II, a nawet utwór łomżyńskiego pisarza -  monolog „Dumny król” Marka Lechowicza.
Emocji i nerwów w konkursie recytatorskim nie brakowało – niewiele zabrakło, by zwyciężczyni z powodu spóźnienia nie wzięła udziału w konkursie. Wystąpiła jako ostatnia, ale nie dała się tremie.
– Nie pokładałam w tym konkursie wielkich nadziei – mówi Milena Tocicka z Bursy Szkolnej Nr 3 w Łomży, zdobywczyni głównej nagrody w kategorii recytacja. –Miałam duże przeszkody, żeby tutaj dotrzeć. W końcu się udało i bardzo się cieszę, że wzięłam udział w tym konkursie, bo chciałam przeżyć przygodę. Utwór „O dzieciach” Jana Pawła II zaproponowała pani Bielicka – Gronek, która przygotowywała mnie do tego konkursu. Spodobał mi się, postanowiłam, że właśnie ten utwór będę recytować i udało się.
Jeszcze żywsze reakcje wywołał konkurs piosenek. Nie zabrakło w nim popisów instrumentalnych, ale nastoletnia publiczność najcieplej przyjmowała znane przeboje. Zarówno tej najstarsze, jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku, jak „Ach śpij kochanie”, rockowe przeboje Bajmu i Turbo czy evergreen „Zombie” Cranberries. Konkurs wygrała ostatecznie kolejna reprezentantka Bursy Szkolnej Nr 3, 17-letnia uczennica II LO, Karolina Płotka.
–Nie spodziewałam się nagrody, jest to dla mnie zaskoczenie – mówi laureatka głównej nagrody w kategorii muzyka, Karolina Płotka. – Przygotowywałam się do konkursu miesiąc, ale to właściwie było śpiewanie dla przyjemności. Wybrałam piosenkę „Ach śpij kochanie” , bo dawniejsze utwory są często lepsze niż współczesne, są ciekawsze, mają lepszy przekaz. Dzisiaj dzięki moim przyjaciółkom, które siedziały na widowni i się uśmiechały, miałam tę energię i chyba dlatego tak mi dobrze poszło!
W tegorocznej edycji części teatralno - kabaretowej konkursu wzięły udział zaledwie dwa zespoły: duet kabaretowy i duet taneczny. Oba zostały wyróżnione przez jury, obradujące w składzie: Magdalena Sinoff, Ewa Chludzińska, Urszula Durzyńska i Stanisław Zeszut.
Nie brakowało za to zgłoszeń do konkursu fotograficznego. Wzięło w nim udział kilkanaścioro przedstawicieli łomżyńskich burs, którzy łącznie zgłosili do konkursu aż 64 fotografie. Jury nagrodziło ostatecznie pracę Moniki Kujawskiej „Czy ktoś o mnie pamięta?”, przyznając sześć innych nagród i wyróżnień w tej kategorii.
– Myślę, że ten konkurs spełnia swoje założenia – ocenia Ewa Matejkowska- dyrektor Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży. – Chcieliśmy pokazać, że internat czy bursa nie są tylko miejscami, gdzie młodzież się uczy czy je obiad. Nasi nauczyciele pracują z młodzieżą – jest to spełnianie i rozwijanie jej zainteresowań. Ten konkurs daje możliwość pokazania jej uzdolnień w ramach codziennej pracy edukacyjnej internatów i burs. Jesteśmy bardzo zadowoleni i na pewno będzie kolejna, już czwarta, edycja!

Tekst i zdjęcia: Wojciech Chamryk

Wyniki III Międzybursowego Konkursu Twórczego Działania:
Kategoria recytacja:
Nagroda główna – Milena Tocicka
Nagroda organizatora – Paweł Muczyński
Wyróżnienia: Sylwia Okuniewska i Angelika Bobryk

Kategoria muzyka:
Nagroda główna – Karolina Płotka
Nagroda organizatora – Anna Niemyjska
Nagroda sceniczna – zespół Internatu ZszOiT Białystok
Wyróżnienia: duet Wioleta Gosiewska i Edyta Januszczyk, duet Natalia Gęślicka i Wioleta Gromak oraz Martyna Krasnodębska.

Kategoria teatr – kabaret:
Wyróżnienia: duet Izabela Miłosek i Monika Brzostowska oraz duet Sylwia Suchoicka i Aneta Piaszczyńska

Kategoria fotografia:
Nagroda główna - Monika Kujawska
Nagroda organizatora – Aneta Pachulska
Nagrody sponsora: Izabela Błażuk, Marta Wądołowska i Katarzyna Zadroga
Wyróżnienia: Karol Czechowski i Wioleta Wiszowata


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę