Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Kurpiowska kultura dla studentów z przedszkoli

Ruszył letni semestr Uniwersytetu Dzieci Bogdana Jańskiego. Tym razem w ramach zajęć dla swoich najmłodszych studentów uczelnia organizuje warsztaty kurpiowskie. Zajęcia odbywają się indywidualnie w każdym z 11 przedszkoli w Łomży i Zambrowie.

Uczelnia Jańskiego już od kilku lat organizuje zajęcia dla przedszkolaków. Inicjatywa powstała z zamysłem rozwijania dziecięcej ciekawości oraz intelektu poprzez naukę i kulturę.
Wraz z początkiem marca rozpoczął się letni semestr – inny niż poprzednie. Uniwersytet Dzieci Bogdana Jańskiego dotarł do przedszkoli, a podczas zajęć dzieci poznają kulturę kurpiowską. Zajęcia prowadzone są przez pracownika Uczelni Jańskiego –Karolinę Piątek, która przychodzi w stroju kurpiowskim.
- Na pytanie: „Dzieci, jak myślicie skąd do Was przyjechałam?” zazwyczaj pada odpowiedź: „Z Krakowaaaa!!!” – mówi Karolina Piątek.
Podczas pierwszych zajęć dzieci wykonują kolorowe, bibułowe kwiaty. Mają one być pierwszą oznaką nadchodzącej wiosny. Przy okazji prowadząca zajęcia prezentuje swój strój oraz opowiada o wyjątkowej grupie etnograficznej zamieszkującej tereny dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Zielonej oraz Puszczy Białej.
Pani Karolina opowiada dzieciom o wyjątkowej tradycji i kulturze kurpiowskiej, w tym między innymi o znanych wycinankach kurpiowskich i przygotowaniu do świąt wielkanocnych, na które Kurpie szykują największe i najpiękniejsze palmy.
Do zakończenia roku akademickiego zostały przedszkolakom jeszcze trzy wykłady. Najbliższe spotkanie w ramach Uniwersytetu Dzieci Bogdana Jańskiego planowane jest już w kwietniu br. Temat wykładu brzmi: „Jak wielki jest wszechświat?”.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę