Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Wisława Szymborska w pamięci gimnazjalistów

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny...” - te pamiętne słowa ze znanego wiersza polskiej noblistki zabrzmiały szczególnie przejmująco i prawdziwie 9. lutego, w dniu pogrzebu Wisławy Szymborskiej (1923 – 2012), jednej z patronek Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży.

W gimnazjum odbył się uroczysty, utrzymany w podniosłym nastroju apel. Wyjątkowość dnia podkreślał również przepasany kirem sztandar szkoły. Dyrektor szkoły Teresa Kurpiewska przypomniała sylwetkę laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 r. Podkreśliła, że wielka i wielce skromna poetka była bacznym obserwatorem życia i świata. Jej poezja - refleksyjna, a zarazem lapidarna, niestroniąca od językowego dowcipu i skrótowości – ma wielbicieli na całym świecie.
- Dzisiaj żegnamy się z Poetką, ale nie żegnamy się z poezją – powiedziała dyrektor Kurpiewska. - Ta poezja istnieje i pozostanie w wyobraźni narodowej, w słownictwie, w pamięci...

Kilkunastu uczniów PG nr 1 deklamowało wiersze noblistki, m.in., „Klucz”, „Wieczór autorski”, „Zakochani”, „Miłość od pierwszego wejrzenia” i „Nagrobek”. Towarzyszyli im na instrumentach akompaniatorzy: Natalia Kurpiewska i Weronika Lipińska (gitary), Katarzyna Górska (flet) oraz Rafał Wierciszewski (saksofon). Młodych wykonawców przygotowywały do występu nauczycielki: Mariola Niemkiewicz (informatyka) i Halina Rogowska (polski).
- Że poezja bywa ważna w życiu wielu Polaków, dali temu wyraz nasi uczniowie, którzy pięknie recytowali wiersze i prezentowali zdjęcia Wisławy Szymborskiej z różnych okresów jej życia – oceniła z uznaniem polonistka i bibliotekarka Ewa Łowicka.

Na zakończenie symbolicznej uroczystości ku czci Wisławy Szymborskiej uczennica klasy pierwszej Ola Szczyglewska zaśpiewała piosenkę do słów Poetki z wiersza „Nic dwa razy” w wersji, jaką spopularyzowała Łucja Prus wykonaniem z 1965 r. w Sopocie. Lekcje języka polskiego i godziny wychowawcze tego dnia także poświęcono wspomnieniu Poetki, która wszystkich nas już z tamtej strony upomina, aby lubić ludzi tak jak ona, gdyż:

„Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy...”.

Opr. Mirosław R. Derewońko
Fot.: arch. PG nr 1 w Łomży


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę