Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Kolędowanie w Filharmonii

Najpiękniejsze polskie kolędy i świąteczne piosenki wykonał zespół kameralistów łomżyńskiej Filharmonii na wyjątkowym koncercie. Kwartetowi Alla Breve towarzyszyli specjalni goście: śpiewaczka Anna Jeremus i pianista Jarosław Domagała. - Święta Bożego Narodzenia to chyba najpiękniejsze i najwspanialsze święta – podkreślał prowadzący koncert Bogdan Szczepański.

Koncerty kolędowe w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego to już tradycja. Bez względu na to, czy odbywają się w łomżyńskich świątyniach czy w siedzibie Filharmonii, przyciągają tłumy zainteresowanych. Podobnie było i tym razem. Koncert rozpoczęła instrumentalna uwertura – „Bóg się rodzi” -  w wykonaniu na dwoje skrzypiec, obój, wiolonczelę i fortepian. Gdy do muzyków dołączyła znana i lubiana w Łomży sopranistka Anna Jeremus, kolędowanie rozpoczęło się na dobre. Zabrzmiały  liryczne „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze” z góralskimi motywami, kołysanka „Lulajże Jezuniu” czy „Dzisiaj w Betlejem”. Akcentów ludowych nie brakowało także w „Hola, hola, pasterze z pola” Feliksa Nowowiejskiego jak również w góralskiej kolędzie „Oj maluśki, maluśki”, z wyeksponowanymi partiami skrzypiec. Publiczność bardzo gorąco przyjęła też jeden z największych przebojów Czerwonych Gitar i zarazem popularny do dziś świąteczny evergreen – „Dzień jeden w roku”. Pomimo tego, że został wykonany w wersji instrumentalnej, na sali nie było chyba nikogo, kto nie znał  pierwszych słów: „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy…” czy refrenu. Jako ostatnia zabrzmiała jedna z najpiękniejszych polskich kolęd – „Gdy się Chrystus rodzi”.

- Program kolędowy to jest dla mnie zawsze wyjątkowy repertuar – ocenia Anna Jeremus. Kolędy, które dziś przedstawiliśmy to opracowania poznańskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego – inne, ciekawe, piękne do wykonania artystycznego. Partie kwartetu Alla Breve opracował Jan Zugaj. Dlatego te kolędy nabrały innego wyrazu i charakteru. Obawialiśmy się trochę, jak młodzież przyjmie ten koncert. Ale słuchała bardzo intensywnie, z wielkim zainteresowaniem. Przedstawianie takiego repertuaru młodzieży – która nawykła do słuchania takiej muzyki, bo jest tu ciągła akcja koncertowa dla młodzieży – to była wielka przyjemność i warto się było o coś takiego pokusić.

Wojciech Chamryk
Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę