Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Zobaczyć świat na nowo

Główne zdjęcie
Elżbieta Bronowicz

Piękno podlaskiej przyrody i architektury ukazują obrazy Elżbiety Bronowicz prezentowane w Galerii N. To pierwsza indywidualna wystawa malarstwa znanej w środowisku kulturalnym Łomży emerytowanej farmaceutki. - Zaczęłam malować przypadkiem, chociaż malarstwem interesowałam się od dawna – opowiada Elżbieta Bronowicz.

– Lubię jasne, spokojne kolory, stonowane barwy – wyjaśnia malarka. - Moje obrazy są trochę przymglone, jakby rozmazane, bo mam kłopoty ze wzrokiem. To AMD - zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka. Dlatego w pewnym momencie przestałam malować, bo widziałam tylko szarość. Ale dzięki paniom z okulistyki łomżyńskiego szpitala znów zaczęłam widzieć kolory i wróciłam do malowania. To coś fantastycznego, znowu widzieć kolorowy świat, a nie szary!

Być może dlatego w twórczości Elżbiety Bronowicz jest tyle barw, kolorów, życia i energii. Bez względu na to, czy maluje pejzaże, martwe natury lub kwiaty – zachwycają one ciepłymi barwami i nawiązującą do impresjonizmu kolorystyką. Jest to szczególnie widoczne w obrazach przedstawiających przydrożne kapliczki, cerkwie oraz widoki zapamiętane przez malarkę z dzieciństwa spędzonego na wsi, a także obecnych podróży po Podlasiu. Artystkę fascynuje też woda: począwszy od niewielkich akwenów jak jeziora, skończywszy na próbach przedstawienia groźnego, ale zarazem pięknego żywiołu bezkresnych mórz i oceanów.

- Mam jeszcze wiele różnych tematów do zrealizowania – zapowiada Bronowicz. - Zamierzam malować dalej. Zachwyca mnie architektura Podlasia – dworki, cerkiewki, kapliczki. Dlatego mam zamiar namalować całą kolekcję przeróżnych cerkiewek i dworków. Jestem też zachwycona Ajwazowskim (rosyjski malarz – marynista z XIX wieku – red.), dlatego będę w przyszłości sięgać  jeszcze śmielej po tematykę morską.

Wojciech Chamryk

210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę