Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Triumf „Szczęśliwego księcia” i Tomasza Rynkowskiego

Główne zdjęcie
Tomasz Rynkowski podczas spektaklu \\\"Szczęśliwy książę\\\" na festiwalu w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina, fot. Djeczie Posoriszte RS)

Spektakl „Szczęśliwy książę” w reżyserii Jarosława Antoniuka z Teatru Lalki i Aktora w Łomży zdobył Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina). Grający główną rolę Tomasz Rynkowski otrzymał nagrodę aktorską. W konkursie wzięło udział 18 teatrów z dziesięciu krajów Europy.

W gronie laureatów: (pierwszy od lewej) Tomasz Rynkowski i (drugi od prawej) Jarosław Antoniuk
W gronie laureatów: (pierwszy od lewej) Tomasz Rynkowski i (drugi od prawej) Jarosław Antoniuk

- Nasz spektakl został niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność oraz doceniony przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem profesora Slavčo Malenova z Sofii – mówi Jarosław Antoniuk, reżyser i dyrektor łomżyńskiego TLiA. - Sukces jest tym większy, że Festiwal w Banja Luce jest jednym z najważniejszych na południu Europy, a dodatkowo w tym roku odbywała się jego jubileuszowa dziesiąta edycja.  Program festiwalu był niezwykle urozmaicony. Oprócz prelekcji i spotkań autorskich z dramaturgami, przygotowano wystawę lalek i scenografii z serbskich teatrów lalkowych. 
„Szczęśliwy książę” to adaptacja opowiadania Oscara Wilde’a, dokonana przez Jarosława Antoniuka. Scenografię zaprojektował Pavel Hubička, zaś muzykę skomponował Bogdan Szczepański. W spektaklu, którego premiera odbyła się w lutym 2009 r., bierze udział sześcioro łomżyńskich aktorów: Beata Antoniuk, Eliza Mieleszkiewicz, Marcin Dąbrowski, Marek Janik, Tomasz Rynkowski i Krzysztof Zemło.
Na Festiwalu w Banja Luce łomżyński teatr gościł wcześniej trzykrotnie, zdobywając prestiżowe laury za sztuki w reżyserii Jarosława Antoniuka: „Sklep z zabawkami” – nagroda za scenografię i aktorska dla Beaty Antoniuk (2003), „Kominiarczyk” (2005) oraz „Czerwony Kapturek” – Grand Prix Festiwalu i nagroda za scenografię (2007).

Opr. Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę