poniedziałek, 22 kwietnia 2019 napisz DONOS@

Muzyczna podróż na wojskową nutę

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpiła w Łomży. W wypełnionej niemal do ostatniego miejsca Sali koncertowej Filharmonii Kameralnej Orkiestra przedstawiła bardzo zróżnicowany repertuar, od pieśni żołnierskich i patriotycznych do światowych przebojów, porywając słuchaczy ogromną energią i umiejętnościami. Koncert zakończyły bisy, a półtorej godziny koncertu minęło niczym kilka minut.

Piotr Rafalko
Piotr Rafalko
Grzegorz Mielimaka
Grzegorz Mielimaka
Małgorzata Urbaniak
Małgorzata Urbaniak
Sylwia Lorenc
Sylwia Lorenc

Istniejąca od 1944 roku Orkiestra ma bardzo bogate tradycje i ciekawą historię. Koncertowała niemal na całym świecie, często utrwalała swój dorobek w nagraniach i na płytach, zawsze skupiając muzyków i wokalistów o najwyższych umiejętnościach. Tacy też zaprezentowali się w piątkowy wieczór łomżyńskiej publiczności. Wbrew powszechnej opinii Orkiestra Koncertowa WP nie koncentruje się tylko i wyłącznie na repertuarze wojskowym. Oczywiście zabrzmiały utwory patriotyczne i wojskowe, takie jak: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Serce w plecaku” czy traktująca o marszałku Józefie Piłsudskim „Pieśń o wodzu miłym”, wykonane przez solistów - Małgorzatę Urbaniak i Piotra Rafałko. Jednak gros programu wypełniły utwory powszechnie znane i lubiane, pochodzące z musicali, fragmenty kompozycji muzyki poważnej, popularne przeboje czy dzieła napisane specjalnie dla Orkiestry, jak utwór autorstwa jednego z jej muzyków – Tomasza Labunia – „Marsz bohaterski”. Nie zabrakło licznych nawiązań do muzyki klasycznej, jak w porywający sposób zagrane przez flecistkę Sylwię Lorenc „Rondo Russo” włoskiego kompozytora Mercadante i polka „Czarodziejskie kule” Johanna Straussa. Orkiestra, pewnie prowadzona przez cenionego dyrygenta Grzegorz Mielimąkę równie fantastycznie wypadła w tematach musicalowych i klimatach latynoamerykańskich. W popularnym „Blue moon” Rodgersa popisową partią solową popisał się puzonista, Paweł Wachowski, a cały zespół jawił się niczym najlepszy big band, porównywalny do klasycznych zespołów amerykańskiego swingu lat trzydziestych ubiegłego wieku. Nawet utwory napisane pierwotnie na mniejsze składy instrumentalne, jak zaśpiewany w duecie przez oboje solistów „Opowiadaj mi tak” Zbigniewa Wodeckiego wypadły doskonale, dzięki finezyjnej, urozmaiconej orkiestracji, eksponującej brzmienie instrumentów dętych drewnianych i sekcji blachy.  „Mango Jumbo” i „Cumachero” zabrzmiały równie ciekawie, dzięki rozbudowanej, trzy osobowej sekcji rytmicznej, składającej się z perkusji i różnych instrumentów perkusyjnych.  Gorącym, tanecznym rytom nie oparł się też poseł Lech Antoni Kołakowski, porwany do tańca przez czarującą solistkę Małgorzatę Urbaniak.  

- Można powiedzieć, że Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego jest orkiestrą doskonałą – ocenia pułkownik Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Jednostki Wojskowej 1511 w Łomży. Jest znana w naszym garnizonie - koncertuje tu co roku, systematycznie. Ale chciałoby się zawsze więcej! Dzisiejszy koncert był prezentem i podziękowaniem dla osób i instytucji, które udzieliły nam pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu święta I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i Święta Wojska Polskiego. A dzisiaj mamy 14 października – Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli. Wojsko zawsze edukowało i współpracowało z nauczycielami, dlatego pierwszy utwór w wykonaniu Orkiestry Koncertowej był im dedykowany.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę