Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Muzyczna podróż na wojskową nutę

Główne zdjęcie
Piotr Rafalko

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpiła w Łomży. W wypełnionej niemal do ostatniego miejsca Sali koncertowej Filharmonii Kameralnej Orkiestra przedstawiła bardzo zróżnicowany repertuar, od pieśni żołnierskich i patriotycznych do światowych przebojów, porywając słuchaczy ogromną energią i umiejętnościami. Koncert zakończyły bisy, a półtorej godziny koncertu minęło niczym kilka minut.

Grzegorz Mielimaka
Grzegorz Mielimaka
Małgorzata Urbaniak
Małgorzata Urbaniak
Sylwia Lorenc
Sylwia Lorenc

Istniejąca od 1944 roku Orkiestra ma bardzo bogate tradycje i ciekawą historię. Koncertowała niemal na całym świecie, często utrwalała swój dorobek w nagraniach i na płytach, zawsze skupiając muzyków i wokalistów o najwyższych umiejętnościach. Tacy też zaprezentowali się w piątkowy wieczór łomżyńskiej publiczności. Wbrew powszechnej opinii Orkiestra Koncertowa WP nie koncentruje się tylko i wyłącznie na repertuarze wojskowym. Oczywiście zabrzmiały utwory patriotyczne i wojskowe, takie jak: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Serce w plecaku” czy traktująca o marszałku Józefie Piłsudskim „Pieśń o wodzu miłym”, wykonane przez solistów - Małgorzatę Urbaniak i Piotra Rafałko. Jednak gros programu wypełniły utwory powszechnie znane i lubiane, pochodzące z musicali, fragmenty kompozycji muzyki poważnej, popularne przeboje czy dzieła napisane specjalnie dla Orkiestry, jak utwór autorstwa jednego z jej muzyków – Tomasza Labunia – „Marsz bohaterski”. Nie zabrakło licznych nawiązań do muzyki klasycznej, jak w porywający sposób zagrane przez flecistkę Sylwię Lorenc „Rondo Russo” włoskiego kompozytora Mercadante i polka „Czarodziejskie kule” Johanna Straussa. Orkiestra, pewnie prowadzona przez cenionego dyrygenta Grzegorz Mielimąkę równie fantastycznie wypadła w tematach musicalowych i klimatach latynoamerykańskich. W popularnym „Blue moon” Rodgersa popisową partią solową popisał się puzonista, Paweł Wachowski, a cały zespół jawił się niczym najlepszy big band, porównywalny do klasycznych zespołów amerykańskiego swingu lat trzydziestych ubiegłego wieku. Nawet utwory napisane pierwotnie na mniejsze składy instrumentalne, jak zaśpiewany w duecie przez oboje solistów „Opowiadaj mi tak” Zbigniewa Wodeckiego wypadły doskonale, dzięki finezyjnej, urozmaiconej orkiestracji, eksponującej brzmienie instrumentów dętych drewnianych i sekcji blachy.  „Mango Jumbo” i „Cumachero” zabrzmiały równie ciekawie, dzięki rozbudowanej, trzy osobowej sekcji rytmicznej, składającej się z perkusji i różnych instrumentów perkusyjnych.  Gorącym, tanecznym rytom nie oparł się też poseł Lech Antoni Kołakowski, porwany do tańca przez czarującą solistkę Małgorzatę Urbaniak.  

- Można powiedzieć, że Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego jest orkiestrą doskonałą – ocenia pułkownik Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Jednostki Wojskowej 1511 w Łomży. Jest znana w naszym garnizonie - koncertuje tu co roku, systematycznie. Ale chciałoby się zawsze więcej! Dzisiejszy koncert był prezentem i podziękowaniem dla osób i instytucji, które udzieliły nam pomocy w przygotowaniu i przeprowadzeniu święta I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i Święta Wojska Polskiego. A dzisiaj mamy 14 października – Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli. Wojsko zawsze edukowało i współpracowało z nauczycielami, dlatego pierwszy utwór w wykonaniu Orkiestry Koncertowej był im dedykowany.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę