Pełen nowości łomżyński rok akademicki
Dla ponad 5000 studentów i wykładowców z czterech uczelni w Łomży zaczął się rok nauki. Najwcześniej uroczystą, szesnastą w historii, inaugurację zorganizowała Wyższa Szkoła Agrobiznesu (2.10), ale już wkrótce immatrykulowani będą studenci z „Jańskiego” (7.10), PWSIiP (11.10) i WSD (17.10). Każda z uczelni oferuje nowe kierunki i hasła wiodące studiów.
Progi „Agrobiznesu” przekroczyło 705 pierwszaków, którzy ze starszą bracią tworzą ok. dwutysięczną społeczność. W jej szeregach znalazło się 120 studentów Uniwersytetu Złotego Wieku, zaś od inauguracji – także Profesor Honorowy WSA Donata Godlewska; tytuł otrzymała wybitna archiwistka i autorka monografii historycznych Łomży od czasów najdawniejszych. Laudację wygłosił historyk prof. Adam Dobroński, nazywając Donatę Godlewską jedną z „trzech drobnych ciałem wielkich Siłaczek” - obok nieżyjących Heleny Czernekowej i Jadwigi Chętnikowej.
– Proszę wybaczyć moje wzruszenie. To promień w moim życiu, co tu się oszukiwać, już starszym. Ta nominacja to piękna klamra, która spina moje życie naukowe - dziękowała Donata Godlewska, którą rektor prof. Roman Engler nazwał „bohaterką”, a prof. Dobroński „księżną łomżyńską”. - Nie wiem, na ile Opatrzność pozwoli mi cieszyć się nominacją, ale na dzisiaj bardzo się cieszę!
Profesor Godlewskiej i twórcom „Agrobiznesu” gratulowała Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, oraz prof. Piotr Roman Kuźniar, który wygłosił wykład inauguracyjny o Polsce wobec aktualnych problemów międzynarodowych. Blisko połowa młodzieży w WSA studiuje na kierunku rolniczo-ekonomicznym; dla ok. 70 osób uruchomiono nowy kierunek.
- Nasze hasło to „W nowe czasy z nowym duchem”. Ruszamy ze studiami bezpieczeństwa wewnętrznego, przygotowującymi do pracy w sytuacjach katastrof, ochrony imprez, obywateli i transportu – zapowiada prorektor dr inż. Mariusz Brzeziński. - Rozpoczynamy prowadzenie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Zgłosiło się 50 pań i jeden pan, rekrutacja trwa.
Z nowym kierunkiem wystartowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, w której prowadzeniem filologii angielskiej z technologią informacyjną na poziomie licencjackim zajęła się dr Ewa Konopka, wicedyrektor Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP.
- Zajęcia z ponad 60 studentami poprowadzi wykształcona i doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna – deklarowała w czasie spotkania informacyjnego. - Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy nowoczesne laboratoria językowe, a wkrótce udostępnimy pracownie w kompleksie, budowanym naprzeciwko gmachu głównego. Opiekunem pierwszego roku będzie dr Natalia Malenko, do której możecie zgłaszać się ze wszystkimi sprawami.
- Wybrałam język angielski, bo to najbardziej przydatny sposób komunikowania – mówi Monika Arciszewska, która zdecydowała się na anglistykę z koleżanką z III LO Natalia Chojnowską. - Jesteśmy zadowolone, ponieważ po licencjacie w Łomży będziemy kontynuować studia magisterskie na UW.
Spośród 2 tys. studentów PWSIiP ci z kierunków informatyka oraz automatyka i robotyka mają jeden powód do radości więcej.
- Na podstawie matur wyłoniliśmy 30 najlepszych z każdego kierunku: będą otrzymywali po 1000 zł stypendium miesięcznie – informuje prorektor dr Krystyna Leszczewska. - Stypendia po pierwszym roku znów otrzymają najlepsi. Naszym hasłem jest „Kształcimy praktyków”, łącząc wymagania studiów z oczekiwaniami pracodawców.
W Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego studiuje ok. 1000 osób, w tym 300 na pierwszym roku. Nowym kierunkiem jest turystyka i rekreacja - 20 osób, oraz kursy pilotów wycieczek krajowych i zagranicznych.
- Nasze tegoroczne hasło to „Ewangelizacja ludzi nauki – tożsamość i misja ludzi nauki” - oznajmia rektor dr Zbigniew Piotrowski. - Naukowcy powinni dążyć do prawdy, bronić jej i żyć w prawdzie. Są szczególną grupą zawodową, która oprócz badań kształci przecież przyszłe pokolenia.
Sześcioletnie studia w Wyższym Seminarium Duchownym, najstarszej, działającej od 1919 r. uczelni w Łomży, rozpocznie 69 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.
- Nie wprowadzamy nowych kierunków – oświadcza rektor ks. dr Wojciech Nowacki. - Przygotowanie do kapłaństwa jest od lat stałym i niezmiennym kierunkiem kształcenia w seminarium. A hasło roku akademickiego przedstawimy podczas inauguracji.
Mirosław R. Derewońko