Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Będą przedszkola na wsi...

Główne zdjęcie
Podpisanie umowy - Jacek Piorunek, członek zarządu województwa i Rafał Pstrągowski, wójt gminy Śniadowo (fot. UM WP)

Gminy Śniadowo i Przytuły znalazły się w grupie siedmiu pierwszych gmin, które podpisały umowy z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku o dofinansowanie na realizację na ich terenach przedszkoli. Śniadowo otrzyma 750 tys zł, a Przytuły 440 tys zł. - Z tych środków można finansować koszty adaptacji pomieszczeń, wyposażenia czy nawet wynagrodzenia nauczycieli – mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa, który podpisywał umowy. - Warunek jaki gminy muszą spełnić, to zobowiązać się do utrzymania utworzonych przedszkoli także po zakończeniu projektu.

Pieniądze na realizację przedszkoli na wsiach pochodzą z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z działania 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Konkurs przeznaczony był dla gmin, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji pod względem edukacji przedszkolnej w  województwie podlaskim, tj. dla gmin które nie mają na swoim terenie żadnego ośrodka wychowania przedszkolnego (nie licząc obowiązkowych „zerówek”) lub nie więcej niż 10% procent dzieci objętych jest edukacją przedszkolną w istniejących na ich terenie gminy ośrodkach. Z danych Kuratorium Oświaty wynikało (dane na marzec 2011), że w całym województwie są 34 takie gminy, w tym aż pięć na terenie powiatu łomżyńskiego: Przytuły i Zbójna nie miały w ogóle przedszkoli, a Śniadowo, Wizna i Jedwabne zostały zakwalifikowane jako gminy o niskim stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Dzięki środkom z POKL ma szanse się to zmienić.  Spośród gmin znajdujących się na liście dotychczas do konkursu przystąpiło 16 gmin, z czego dofinansowanie udało się uzyskać już 13 gminom.
Urząd Marszałkowski podkreśla, że konkurs ma formułę otwartą, przyjmowanie wniosków nadal trwa do wyczerpania alokacji, jednak nie później  niż  do końca roku 2011. W sumie na te działania przeznaczono 20 mln zł, z czego wybrane projekty wykorzystują dopiero kwotę 6 mln zł. Pozostałe gminy spełniające kryteria konkursu mogą więc nadal składać wnioski.
Jacek Piorunek nawiązując do wyników badań edukacyjnych podkreśla, że najszybciej
i najefektywniej wyrównuje się szanse edukacyjne dzieci na etapie przedszkolnym.
- Można więc powiedzieć że pieniądze wydane na przedszkola są pieniędzmi wydanymi najskuteczniej, a na etapie np. gimnazjum czasami może być już za późno – mówi Piorunek.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę