Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

PARP żąda, ale PWSIiP nie zamierza mu oddawać 1,3 mln zł

Główne zdjęcie
Instytutu Technologii Żywności przy ul. Akademickiej w Łomży

Polska Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) nałożyła na Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży tzw. korektę finansową w wysokości 1,3 mln zł w związku z nieprawidłowościami jakich, przy realizacji projektu dofinansowywanego przez PARP z środków unijnych, dopatrzył się Urząd Kontroli Skarbowej. Henryk Trojanowski kanclerz PWSIiP mówi, że uczelnia nie poczuwa się do winy i nie zamierza płacić. - Złożyliśmy odwołanie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na decyzję Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i wkrótce spodziewamy się uchylenia tej decyzji – twierdzi Trojanowski.

Historia finansowania i budowy Instytutu Technologii Żywności przy ul. Akademickiej w Łomży, sięga trzech lat. Początkowo wszystkie uzgodnienia i procedury szły niemal jak z płatka, co zaowocowało dwa lata temu przyznaniem przez PARP ok. 53 mln zł dotacji: 26 mln zł na nowe obiekty, a pozostałe pieniądze na aparaturę i wyposażenie, z czego 2 mln zł na doposażenie informatyki. ITŻ ma być ośrodkiem – jak przypomina kanclerz uczelni - „kształcącym technologów żywności na najwyższym poziomie i na najnowszej aparaturze w najnowocześniejszych warunkach”. Na początku ubiegłego roku przystąpiono do budowy kompleksu trzech obszernych budynków: jeden ma pomieścić laboratoria i halę z liniami procesów technologicznych, drugi – rektorat, aulę i bibliotekę, a trzeci – sale dydaktyczne.    
W tym roku Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku, po kontroli dokumentacji przetargowej,  wystąpił o „ukaranie” Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży kwotą 1,3 mln zł za nieprawidłowości, jakich dopatrzyli się kontrolerzy w zapisach ogłoszonego przez uczelnię przetargu. Zdaniem UKS zapisy w specyfikacji przetargowej mówiące o tym, że przystępujący do przetargu musiał osiągnąć w poprzednim roku zysk, miały podważać zasadę równości konkurencji w Unii Europejskiej.
Tymczasem jak tłumaczy Henryk Trojanowski uczelni zależało na wyborze takiej, która zagwarantuje terminowe ukończenie prac budowlanych.
- Dlatego w jednym z podpunktów zawarliśmy zapis o kondycji finansowej oferenta, żeby wiedzieć, z kim mamy do czynienia, czyli żeby to był partner solidny – wyjaśnia kanclerz Trojanowski. - Na 18 firm stających do przetargu żadna nie zarzuciła nam tego, co Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku – dodaje.
W procedurze przetargowej firmy zadały łącznie aż 232 pytania szczegółowe, ale – jak przekonuje Trojanowski - żadna nie kwestionowała podpunktu o swojej kondycji ekonomicznej.
- Nie zgodziliśmy się z UKS, że popełniliśmy uchybienie, dlatego po dwóch miesiącach rozmów i konsultacji poprosiliśmy PARP o formalną decyzję, bo to nam otwierało drogę odwoławczą. Pod koniec sierpnia odwołaliśmy się do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i wkrótce spodziewamy się uchylenia decyzji o korekcie PARP – mówi Trojanowski.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę