Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Samorządy nie chcą „MALUCH-a”

Rządowy Program MALUCH miał umożliwić rodzicom dzieci podjęcia aktywności zawodowej poprzez wspomożenie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu instytucji opiekuńczo - edukacyjnych dla małych dzieci w wieku do 3 lat. Tylko w tym roku na realizację tego zadania przeznaczono 40 mln zł... Tyle tylko, że w regionie nikt nie che go realizować. Jak podaje Emilia Jachimska z biura prasowego Wojewody Podlaskiego w ramach pierwszej edycji programu złożono tu tylko trzy wnioski, w drugiej jeden, a w trzeciej, choć termin nabór upływa w przyszłym tygodniu, do tej pory nie wpłynęła żadna oferta.

W ramach programu MALUCH będą dofinansowywane działania na rzecz rozwoju żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów. W ramach pierwszej edycji programu do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły trzy oferty: gminy Sokółka, miasta Siemiatycze i miasta Suwałki. Wszystkie trzy oferty zostały zakwalifikowane do realizacji przez MPiPS.
- Miasto Siemiatycze po przeprowadzeniu postępowania przetargowego zrezygnowało
z realizacji zadania. Powodem były zbyt wysokie koszty utworzenia żłobka  przewyższające możliwości finansowe gminy. Jednocześnie Siemiatycze poinformowały, iż złożą ofertę na III edycję programu, a opieką w żłobku zostaną objęte również dzieci niepełnosprawne – podaje Jachimska.
W dwóch pozostałych przypadkach – w Suwałkach i Sokółce - „trwa podpisywanie porozumień”. - - Łącznie dofinansowanie dla tych gmin wyniesie ponad 340.000 zł. Za tą kwotę powstanie ponad 100 miejsc w żłobkach – mówi Emilia Jachimska, dodając, że obie gminy planują otwarcie żłobka 1 września 2011 r.  
W drugiej edycji programu MALUCH drugi wniosek złożyło miasto Suwałki, które dzięki dotacji rzędu 60 tys zł chce utworzyć (od 1 września 2012 roku) dodatkowe 24 miejsca w żłobku.

Obecnie prowadzony jest nabór wniosków w ramach III edycji. I choć termin  składania ofert upływa w przyszły wtorek (16.08.2011 r.) do dnia dzisiejszego do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynęła żadna oferta.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę