Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Stawiskach w sprawie opłat za przedszkole.

Jak przekonują prawnicy wojewody przeprowadzona analiza wykazała, iż uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa. W Stawiskach przyjęto „opłatę miesięczną” za świadczenia „w wymiarze przekraczającym pięciogodzinny wymiar ustalony dla podstawy programowej wychowania przedszkolnego”. Zdaniem prawników wojewody jest to bezprawne, a ustalona opłata „powinna wskazywać konkretne kwoty za konkretne świadczenia”.

„W toku badania legalności kwestionowanej uchwały organ nadzoru stwierdził, iż ustalona przez Radę Miejską w Stawiskach opłata za świadczenia Miejskiego Przedszkola w Stawiskach ma charakter opłaty stałej, wnoszonej miesięcznie. (…)
Żaden przepis ustawy o systemie oświaty nie przewiduje pojęcia „opłaty stałej”. Uprawnienie rady obejmuje jedynie ustalenie opłat za konkretne, indywidualnie wskazane świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych, przekraczające podstawę programową. Podkreślić przy tym należy, iż uprawnienia do jej ustalenia nie można kojarzyć z dowolnością ani stałością, gdyż sposób ustalenia odpłatności winien być przekonujący, oparty choćby na kalkulacji ekonomicznej, a argumentacja za nim przemawiająca racjonalna i stosownie uzasadniona. (...)
Ustalenie takiej opłaty na sztywnym poziomie nie pozwala na kontrolę czy w jej ramach mieszczą się wyłącznie świadczenia przekraczające podstawy programowe wychowania przedszkolnego” – czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody o unieważnieniu uchwały.
Na rozstrzygnięcie wojewody gminie służy jeszcze prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę