Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Popołudnie Poetów w MBP

Główne zdjęcie
Bartosz Jan Ludkiewicz - zwycięzca

Bartosz Jan Ludkiewicz z Bydgoszczy zdobył główną nagrodę – 700 PLN - Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego co roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Drugie miejsce i 600 PLN otrzymała Sonia Jankowska z Bydgoszczy, trzecie i 500 PLN przypadło Jerzemu Rajkowskiemu z Łomży. Nagrodę publiczności – zestaw książek- zdobył również mieszkaniec Łomży, jeden z najmłodszych uczestników konkursu, Piotr Borkowicz.

Finalisci Konkursu Jednego Wiersza
Finalisci Konkursu Jednego Wiersza
Jerzy Rajkowski III miejsce
Jerzy Rajkowski III miejsce
Sonia Jankowska - II miejsce
Sonia Jankowska - II miejsce

- Nie spodziewałem się nagrody – mówi zdobywca I miejsca, pochodzący z Wielkopolski absolwent filologii polskiej, Bartosz Jan Ludkiewicz. Już wiadomość, że dostałem się do finału bardzo mnie zaskoczyła. Moja radość jest tym większa, że jest to wiersz z dziedziny liryki osobistej – wydawało mi się, że takie wiersze są rzadziej doceniane. Poezją zajmuję się od bardzo dawna, bo od dzieciństwa – wtedy to były raczej dziecinne zabawy słowem. Lubię poezję, jest moją pasją. Mam więcej takich osobistych wierszy, jak nagrodzony „Ostatnia opowieść dziadka”, ale są one raczej w mniejszości. Nie mam ulubionych tematów, to po prostu jakoś ze mnie wychodzi – obserwacje, uczucia, połączone z natchnieniem.


Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza odbył się już po raz dwunasty. Jest adresowany do młodzieży i  osób dorosłych: najmłodszy autor ma lat 12, najstarszy ukończył 80 rok życia. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły 52 utwory  poetyckie, o bardzo różnorodnej formie, tematyce i treści. Jury w składzie: ks. Jerzy Sikora – poeta i eseista, Wiesława Czartoryska z Oficyny Wydawniczej STOPKA i Waldemar Smaszcz – krytyk literacki i eseista, zakwalifikowało do finału konkursu 14 wierszy. Zostały one – z jednym wyjątkiem – odczytane przez autorów w czasie specjalnej prezentacji w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. W czasie obrad jury odbył się recital Dominiki Kasprzyckiej, utalentowanej wokalistki młodego pokolenia, laureatki kilku prestiżowych konkursów, w tym KFPP w Opolu. Piosenkarka  z towarzyszeniem pianisty Adama Sławińskiego zaśpiewała kilka polskich i światowych przebojów, w tym „Jestem kobietą”, „Czas nas uczy pogody”, „True Colors” oraz utwory autorskie. Po koncercie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

- Już sam tytuł – „Ostatnia opowieść dziadka” mówi wiele – ocenia zwycięski wiersz przewodniczący jury, ks. Jerzy Sikora. Sądzę, że współczesny świat zatracił umiejętność opowiadania, snucia opowieści. W poezji jest podobnie, bo często łatwiej jest zestawić wiersz z kilku słów. A w tym wierszu umiejętność narracji została pokazana. Ponadto mamy tu dążenie do tego, o czym mówił Miłosz – do formy bardziej pojemnej, a nie tylko zestawienia kilku pięknych czy też powtarzanych słów. Jest tu pewien zamysł, pewien ciąg opowieści, myśli oraz piękne metafory. Dlatego ten tekst poetycki okazał się w oczach jurorów tekstem najlepszym.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Janusz Jaśkowski – MBP Łomża


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę