Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Melodie świata na koniec sezonu Filharmonii

Wojciech Mrozek, światowej sławy klarnecista – wirtuoz, po raz kolejny wystąpił w Łomży. Z prowadzoną przez Jana Miłosza Zarzyckiego Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego wykonał specjalny program „Melodie świata”. Jako drugi solista wystąpił utalentowany baryton młodego pokolenia, Michał Barański z Łodzi. Czwartkowy koncert był ostatnim w tym sezonie artystycznym łomżyńskiej Filharmonii. - Jestem bardzo zadowolony z tego koncertu – podkreślał Wojciech Mrozek. Publiczność bardzo ciepło i serdecznie przyjęła cały program, tak więc mogę być zadowolony!

Wojciech Mrozek
Wojciech Mrozek
Michał  Barański
Michał Barański

Repertuar koncertu wieńczącego kolejny sezon artystyczny  Filharmonii Kameralnej oraz jego główny wykonawca nie zostali wybrani przypadkowo. Ponieważ impreza odbyła się w ramach trwających „Dni Łomży” w programie przeważały kompozycje lekkie, z wyrazistą linią melodyczną – idealne dla mniej wyrobionych czy początkujących melomanów, którzy licznie przybyli na koncert. Jednocześnie, dzięki  misternym aranżacjom partii orkiestrowych oraz kunsztowi Wojciecha Mrozka, przejawiającemu się głównie w porywających, częściowo chyba nawet improwizowanych partiach solowych koncert był też bardzo interesujący dla bardziej osłuchanej części publiczności. Popularne tańce greckie, mołdawskie, rumuńskie i węgierskie zostały ciekawie zorkiestrowane przez Wojciecha Mrozka, a wyeksponowane partie solowe klarnetu  brzmiały porywająco – szczególnie z towarzyszeniem instrumentów smyczkowych. W programie przeważały utwory klasyczne lub tradycyjne, takie jak „Taniec węgierski nr 5” Brahmsa  czy „Jasapico Servico”. Nie zabrakło też autorskich kompozycji klarnecisty i tematów filmowych, jak „La Haim” – „Na zdrowie” - z musicalu „Skrzypek na dachu”, bliskich muzyce klezmerskiej. Michał  Barański wykonał zaś  popularną Arię Escamilla z opery „Carmen” Bizeta, „Śnić sen” z musicalu „Człowiek z La Manchy”
i popisowe „Core ‘ngrato”, w którym śpiewak zaprezentował nieprzeciętne możliwości oraz siłę swego głosu. Publiczność przyjęła jednak najcieplej dwa utwory” „Prawy do lewego” – serbską melodię ludową, znaną w Polsce z wykonania Kayah i evergreen „Taniec Greka Zorby” z popularnego i lubianego do dziś filmu. W tym drugim utworze grający solista wyłonił się nagle spośród widzów. Wyglądało to na zaplanowane działanie, okazało się jednak, że tak nie było:
- To było improwizowane – opowiada ze śmiechem Wojciech Mrozek. Wyszedłem na zewnątrz, a ktoś zamknął drzwi. I jakoś trzeba się było dostać na scenę. A drzwi z boku też były zamknięte, musiałem więc obejść wszystko dookoła i dołączyć do orkiestry.
Nic dziwnego, że przy tak energetycznym, porywającym repertuarze publiczność brała bardzo aktywny udział w koncercie, często włączając się rytmicznym klaskaniem do poszczególnych utworów. Została za to nagrodzona bisem – drugim wykonaniem „La Haim”.
- Publiczność reagowała bardzo żywiołowo – tak samo, jak grał pan Wojciech Mrozek, śpiewał pan Michał Barański i grała orkiestra – zauważa  dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. Był to taki pogodny, słoneczny koncert na zakończenie sezonu. Ale czeka nas jeszcze jeden  letni, promenadowy koncert -  1 lipca w parku miejskim. Trzymamy kciuki za pogodę. To też będzie koncert o takim lekkim charakterze, może bardziej stonowany jak dzisiejszy. Wystąpią z nami dwie solistki, w tym doskonale znana łomżyńskiej publiczności pani Anna Jeremus.
Dokładnie ten sam program zaprezentujemy dwa dni później na festiwalu w Trokach na Litwie.


Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę