Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Książę Mazowiecki Janusz I ma swoje gimnazjum w Łomży

Główne zdjęcie
Halina Dąbrowska

Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży przyjęło dziś imię Księcia Mazowieckiego Janusza I. To on przed 593 laty nadał prawa miejskie Łomży. - Książę Janusz I jest związany ze szkołą poprzez fakt jej lokalizacji na osiedlu na którym nazwy wszystkich ulic nawiązują do czasów Księstwa Mazowieckiego – mówiła podczas uroczystości Halina Dąbrowska, dyrektor gimnazjum.

Imię gimnazjum zgodnie z prawem nadali radni miejscy. Wcześniej – jeszcze jesienią 2009 roku - społeczność szkoły – czyli uczniowie a także rady Rodziców i Pedagogiczna skierowali do władz miasta odpowiedni wniosek. Jak argumentowano „postać Janusza I jako patrona Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży jest odpowiednia z wielu powodów: Służy rozwojowi wiedzy nt. księstwa i książąt mazowieckich – lokalnej ojczyzny i lokalnej dynastii panującej na tych terenach do 1526 roku. Przypomina o przynależności Łomży do Mazowsza. (…) Jako postać neutralna politycznie nie wzbudza kontrowersji. (...)” I radni na tę propozycję przystali podejmując odpowiednią uchwałę 2 lutego 2011 r.. Dziś, podczas uroczystości odczytał ją Przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz.
W trakcie uroczystości  szkole przekazano także sztandar, ufundowany przez społeczny komitet, którego honorowym przewodniczącym był prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który też przekazał go dyrektorce szkoły Halinie Dąbrowskiej. Na jednej stronie sztandaru, na środku na czerwonym tle jest biały orzeł, na drugiej stronie, na środku, na niebieskim tle znajduje się odcisk pieczęci Księcia Mazowieckiego Janusza I.

200829104429.jpg
Foto: Halina Dąbrowska
Foto: Halina Dąbrowska
Foto:
Foto: Halina Dąbrowska i Maciej Borysewicz
Foto: Uczenica
Foto: Mieczysław Czerniawski i Halina Dąbrowska
Foto:
Foto: Pierwsze ślubowanie
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę