Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Ulgi prorodzinne w przedszkolach mają być...

Radni Łomży chcą aby w systemie opłat za miejskie przedszkola były system ulg dla rodzin wielodzietnych. Wczoraj zajmowali się zgłoszonym projektem nowej uchwały dotyczącej zasad odpłatności za pobyt dzieci w miejskich przedszkolach. Uchwała, której wprowadzenie jest konieczne ze względu na zmianę przepisów, de facto znacząco podnosi opłaty za pobyt dzieci w łomżyńskich przedszkolach, ale także likwiduje istniejące dotychczas ulgi dla rodzin mających w przedszkolach więcej niż jedno dziecko. Radni chcieli dopisać system ulg także do nowej uchwały, ale wobec uwag prawnika miejskiego, zdecydowano o przeniesieniu tej kwestii na przyszło sesję, na która prezydent ma skierować dwa projekty uchwał – tę dotychczasową jak i nową z systemem ulg.

Nowa regulacje dotyczące opłat za miejskie przedszkola są konsekwencją wprowadzenia w życie znowelizowanego art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty, który zobowiązał gminy do ustalenia wysokości opłat za świadczenia w publicznych przedszkolach w czasie przekraczającym wymiar zajęć przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Podstawa ta wynosi 5 godzin, i każda godzina powyżej ma być płatna. Dotychczasowe uchwały jednostek samorządu terytorialnego ustalające odpłatność za przedszkola, zachowują swoją moc tylko do końca sierpnia tego roku, a to oznacza, że najpóźniej z dniem 1 września 2011 roku w Łomży (ale i w innych jednostkach) musi obowiązywać już nowa uchwała regulująca kwestie odpłatności za przedszkola.
Prezydent chce aby „za każdą rozpoczętą godzinę” ponad 5-godzinną podstawę opłata ma wynosić 1,60zł (początkowo wproponowano 1,80zł za godzinę, ale zmieniono w tym zakresie projekt uchwwały). A więc posyłając dziecko na 10-godzin do miejskiego przedszkola jego rodzice będą musieli zapłacić 176 zł miesięcznie (w przypadku 22 dni nauki w miesiącu).
Stara uchwała (z 2006 roku) zawierała także ulgi dla rodzin wielodzietnych, które w przedszkolu mają nie jedno, ale dwoje, a czasami troje dzieci...  Zgodnie z nią rodzice przedszkolaków płacili 130 zł za pierwsze dziecko, 65 zł za drugie i 10 zł za trzecie. I radni chcą aby podobny system istniał także przy nowych regulacjach. Komisja Edukacji proponowała aby za drugie dziecko stawka wynosiła 0,80zł za każdą rozpoczętą godzinę powyżej 5 godzin, a za trzecie i każde następne tylko 16 groszy.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę