Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Będą drastyczne podwyżki w łomżyńskich przedszkolach...(?)

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski chce znacząco podnieść opłaty za pobyt dzieci w łomżyńskich przedszkolach. Dotyczy to tych, które w przedszkolu spędzają 10 godzin dziennie. Zgodnie ze zgłoszoną propozycją ich rodzice miesięcznie mają płacić niemal 200 zł plus opłata za wyżywienie (ok. 80 zł). Najbardziej po kieszeni dostaną rodziny wielodzietne. W starej uchwale miały zagwarantowane duże zniżki sięgające 50% w przypadku drugiego i ponad 90% za trzecie dziecko, a w tej nowej „prorodzinnego systemu” nie ma.

Nowa uchwała jest konsekwencją wprowadzenia w życie znowelizowanego art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty, który zobowiązał gminy do ustalenia wysokości opłat za świadczenia w publicznych przedszkolach w czasie przekraczającym wymiar zajęć przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Podstawa ta wynosi 5 godzin, i każda godzina powyżej ma być płatna. Dotychczasowe uchwały jednostek samorządu terytorialnego ustalające odpłatność za przedszkola, zachowują swoją moc tylko do końca sierpnia tego roku, a to oznacza, że najpóźniej z dniem 1 września 2011 roku w Łomży (ale i w innych jednostkach) musi obowiązywać już nowa uchwała regulująca kwestie odpłatności za przedszkola. I tu pojawia się przygotowany przez Wydział Oświaty łomżyńskiego ratusza, a podpisany także przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, projekt odpowiedniej uchwały. Zgodnie z nim „za każdą rozpoczętą godzinę” ponad 5-godzinną podstawę opłata ma wynosić 1,80zł. A więc posyłając dziecko na 10-godzin do miejskiego przedszkola jego rodzice będą musieli zapłacić 198 zł miesięcznie (w przypadku 22 dni nauki w miesiącu). Do tego dochodzą także opłaty za wyżywienie. Te w Łomży nie mogą być wyższe niż 3,60 zł dziennie, co daje kolejne 79,2 zł miesięcznie.         
Stara uchwała (z 2006 roku) zawierała m.in. wspomniane wyżej ulgi dla rodzin wielodzietnych, które w przedszkolu mają nie jedno, ale dwoje, a czasami troje lub więcej dzieci...  Zgodnie z nią rodzice przedszkolaków płacili 130 zł za pierwsze dziecko, 65 zł za drugie i 10 zł za trzecie. Teraz takiego „systemu prorodzinnego” nie ma.
Wysokość nowej opłaty za przedszkola ustalono w projekcie uchwały przyjmując, że koszt jednostkowy za każdą rozpoczęta godzinę będzie wynosił 0,13% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dziś daje to wspomniane wyżej 1,80zł.
- Ustalenie wskaźnika leży w kompetencjach gminy. Wskaźnik 0,13% zaproponowany został przez Wydział Oświaty, jednak ostateczna decyzja o jego wysokości będzie należała do Rady Miejskiej – mówi Łukasz Czech z ratusza.
Dodajmy, że w gestii Rady Miasta leży także możliwość wprowadzenia ulg dla rodzin wielodzietnych, dla których (także, a może przede wszystkim w Łomży) każda złotówka jest cenna. 
Radni prezydenckimi propozycjami podwyżek w przedszkolach mają zająć się przed wakacjami.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę