Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Łomża: uczestnicy seminarium dyskutowali o przełamywaniu stereotypów

Seminarium o przełamywaniu stereotypów dotyczących narodowości zorganizowało w Łomży Podlaskie Kuratorium Oświaty wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Fundacją Konrada Adenauera. Dobrym przykładem do tego, że nie wszyscy Niemcy w czasie okupacji byli źli, jest Wilm Hosenfeld - stwierdziła wdowa po Władysławie Szpilmanie, Helena Szpilman. Historia o tym, jak oficer Wehrmachtu bezinteresownie pomógł przeżyć młodemu żydowskiemu muzykowi, stała się kanwą filmu Romana Polańskiego - "Pianista". Na ten film właśnie powoływano się w Niemczech reklamując książkę "Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach".

Swój udział w seminarium w Łomży Helena Szpilman traktuje jako swoiste spłacenie długu w imieniu męża, który sam nie mógł odwdzięczyć się swojemu dobroczyńcy.

Wilm Hosenfeld zmarł w 1952 roku w sowieckim obozie pracy, na który został skazany jako zbrodniarz hitlerowski. Jednak Helena Szpilman nadal utrzymuje kontakt z jego dziećmi.

Wilm Hosenfeld w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, dwa lata później został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Podczas seminarium "Swoi i obcy. Postawy Polaków i Niemców w okresie II wojny światowej" jego historię poznali także nauczyciele i uczniowie z podlaskich szkół.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę