Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Jazzowy weekend w Łomży

Główne zdjęcie
Bartosz Pernal

Najbliższy weekend zapowiada się bardzo interesująco dla miłośników muzyki. Do Łomży zjadą bowiem, już po raz czwarty, największe gwiazdy jazzu i utalentowani młodzi wykonawcy, by wziąć udział w  Novum Jazz Festival. Program trzydniowej imprezy obejmuje koncerty, konkurs młodych talentów i jam sessions, z udziałem, między innymi, amerykańskiego pianisty Dave’a Kikoskiego, znanej wokalistki Krystyny Stańko i pianisty Artura Tuźnika.

Artur Tuznik
Artur Tuznik
Krystyna Stańko
Krystyna Stańko
Nika Lubowicz
Nika Lubowicz
Sebastian Zawadzki
Sebastian Zawadzki

Na festiwalu wystąpią się przede wszystkim wykonawcy młodzi, prezentujący już bardzo wysoki poziom, ale jeszcze stosunkowo mało znani masowej publiczności, jak utalentowana wokalistka, Nika Lubowicz, która wystąpi z zespołem Artura Tuźnika.
- Jest mi bardzo miło, że będę mogła wystąpić z Outbreak Quartet – mówi Nika Lubowicz. - Mam nadzieję, że uda  nam się wygenerować świeże brzmienie, ze względu na to, że nie współpracujemy ze sobą na stałe. Jeśli chodzi o utwory, będą to w większości standardy jazzowe, niektóre bardzo znane, niektóre trochę mniej, jednak wszystkie w moich, czasem trochę niekonwencjonalnych aranżacjach.
- Na Novum Jazz Festival mam przyjemność przyjeżdżać już trzeci raz i za każdym razem bardzo miło wspominam to miejsce – dodaje Artur Tuźnik. - Razem z moimi przyjaciółmi z zespołu czujemy się tu jak w domu i chętnie wracamy. Na koncercie Outbreak Quartet zaprezentujemy autorski program z płyty „Last Call” a także nowe kompozycje członków zespołu. Na koncercie z Niką Lubowicz można się spodziewać zarówno autorskich kompozycji jak i oryginalnych aranżacji standardów jazzowych.
Bardzo ciekawie zapowiada się też konkurs, który ma wyłonić Nową Nadzieję Jazzu. Niektórzy z konkursowiczów, jak puzonista Bartosz Pernal czy  pianista Michał  Szkil wezmą udział w konkursie już po raz czwarty! Inni, by wymienić Sebastiana Zawadzkiego czy Piotra Zysika też przyjadą do Łomży po raz kolejny. Młodym muzykom będzie w nim towarzyszyć wyśmienita polsko – duńska sekcja, pod kierunkiem odkrycia NJF, pianisty Artura Tuźnika.
- Nowa edycja festiwalu to nowi konkursowicze a dla mnie, jako akompaniatora, kolejne wyzwania – mówi Artur Tuźnik. Różne są instrumenty, stylistyki i charaktery solistów - to świetna szkoła współpracy i radzenia sobie w sytuacji koncertowej, zarówno dla konkursowiczów jak i dla mnie i zespołu. Na pewno będę starał się tak poprowadzić zespół, aby każdy z uczestników zabrzmiał jak najlepiej i miał szerokie pole do zaprezentowania własnego stylu.
W koncercie finałowym Novum Jazz Festival zagrają Krystyna Stańko Secretly Quintet i Piotr Lemańczyk Trio, z gościnnym udziałem fenomenalnego amerykańskiego pianisty, Dave’a Kikoskiego.
- Jesteśmy zawsze zadowoleni, jeżeli nasz koncert trafia do publiczności i jest dobry odbiór utworów Petera Gabriela w naszych autorskich opracowaniach- mówi Krystyna Stańko. Do tej pory nam się to udawało, dlatego myślę, że i łomżyńska publiczność przyjmie nas ciepło. Wciąż promujemy „Secretly” – nasz najnowszy materiał, który jest najbardziej aktualny, chociaż może się zdarzyć coś spoza tej płyty. Mam to ogromne szczęście, że gram z wyśmienitymi muzykami. Są mocno zaangażowani w inne, liczne projekty i wydawało się, że nasze wspólne koncerty to może być duży problem. Okazało się jednak, że wciąż gramy w tym kluczowym składzie, co jest dla mnie ogromnie ważne.
Festiwal nie mógłby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie organizatorów i  znaczące wsparcie  finansowe sponsora głównego, Zakładu Usług Informatycznych NOVUM.
- Firma NOVUM wytwarza oprogramowanie dla polskich Banków Spółdzielczych – mówi  jej prezes Przemysław Balewski. - Są to instytucje oparte na rodzimym kapitale, w strategii działania nastawione nie tylko na zysk, ale także na wsparcie społeczności lokalnych, wśród których dany bank funkcjonuje. Wielokrotnie widzieliśmy różne akcje przeprowadzane przez Banki Spółdzielcze, m.in. w postaci sponsorowania koncertów, wystaw, ogólnie można rzec sztuki. W myśl powiedzenia: z kim się zadajesz takim się stajesz, zostaliśmy poniekąd ”zarażeni” i stąd taka inicjatywa. Wpisuje się także w to dodatkowy cel festiwalu jakim jest poszukiwanie młodych talentów muzyki. Temu służy konkurs, który ma odkrywać i uaktywniać te talenty, dając im wsparcie oraz ”przetarcie” medialne, dzięki uczestnictwu Radia Nadzieja. Jest to także, nie ukrywamy tego, promocja naszej firmy. Jazz jest muzyką wszechstronną, pozwala każdemu odnaleźć swój klimat. W znacznym stopniu jest odporny na mody, potrafił przetrwać różne chwile i ciągle zachowuje swą świeżość, niezależność, a dzięki temu trwałość. Jest muzyką rzetelną, pokazując profesjonalizm jego wykonawców. A tak na marginesie: warto w dzisiejszym świecie zauważać i doceniać te wartości niezależnie od dziedziny, w której występują.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk, materiały organizatorów, www.krystynastanko.com


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę