Uczelnie łomżyńskie spadły...
Uczelnie z Warszawy i z Krakowa są bezkonkurencyjne. „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” po raz kolejny opublikowały Ranking uczelni wyższych w Polsce. W rankingu są także uczelnie z Łomży. Wszystkie one spadły w porównaniu z ubiegłorocznymi pozycjami. „To zestawienie pokazuje mocne strony szkół w danej dziedzinie, a dzięki temu ułatwia kandydatom dokonanie najlepszego wyboru” – podają organizatorzy najbardziej prestiżowego z rankingów uczelni.
„Ranking pozwala kandydatom na studia spojrzeć na uczelnie z różnych stron” – twierdzą jego twórcy. Uczelnie porównywano w kilku rodzajach: akademickie, niepubliczne magisterskie, niepubliczne licencjackie, wyższe szkoły zawodowe. W tym pierwszym najważniejszym rankingi drugi rok z rzędu lepszy okazał się Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy 100), tylko o pół kroku za nim jest Uniwersytet Jagiellonski (wskaźnik – 99,71). Trzecią lokatę zajęła Politechnika Warszawska (wskaźnik – 85,52), która przez ostatnie dwa lata była tuż za podium, na czwartym miejscu.
W tej kategorii z regionu najwyżej – na 12. miejscu – jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a na 50 - Uniwersytet w Białymstoku.
Wśród 101 ocenianych niepublicznych uczelni magisterskich tradycyjnie pierwsze miejsce zajmuje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Łomżyńska Wyższa Szkoła Agrobiznesu jest na 23. miejscu, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego roku o 8 miejsc.
W rankingu niepublicznych uczelni licencjackich (inżynierskich) 2011 roku, na 50 badanych 37. miejsce zajęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Jańskiego w Łomży. To także spadek w stosunku do lat ubiegłych. Przed rokiem „Jański” był 22, a dwa lata temu 8.
Ranking państwowych wyższych szkół zawodowych obejmował 25 uczelni, a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Łomży zajęła 7 miejsce. W stosunku do poprzedniej edycji to spadek o jedna lokatę. Łomżę wyprzedziła szkoła z Suwałk.
Spadliśmy o jedno miejsce w stosunku do ubiegłego roku, ale w tych szczególnie ważnych punktowanych obszarach odnotowaliśmy duży wzrost w stosunku do ubiegłego roku – podaje Ewa Zawłocka z PWSIiP w Łomży. - Prestiż uczelni, oceniany przez reprezentantów polskiej kadry akademickiej, z ubiegłorocznego 0 wzrósł do blisko 10 punktów. To duży sukces, szczególnie na tle wielu uczelni, które funkcjonują w Polsce od ponad 10 lat, a otrzymały w tym zakresie 0 punktów. O ponad 10 punktów wrosła nasza pozycja w zakresie posiadanych uprawnień do prowadzenia kierunków, a aż o blisko 40 w zakresie rozwoju kadry własnej, co świadczy o dynamicznym rozwoju uczelni. Bardzo poprawiła się także ocena naszej bazy dydaktycznej, także przypadającej na jednego studenta i zbiorów bibliotecznych. W ubiegłym roku bazę oceniono na 46 punktów -- w tym na 81,22, a zbiory biblioteczne "skoczyły" z 16 punktów na blisko 50!.
Tegoroczny ranking pokazuje, jak małe różnice są pomiędzy uczelniami I. dziesiątki. O miejscu w nim decydują dziesiętne punktu. To wyzwanie dla nas na następne lata – dodaje.