Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

25 lat MDK-DŚT

Ćwierćwiecze istnienia świętował w sobotę Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Podczas wieczornej, jubileuszowej imprezy, na scenie w siedzibie placówki przy ul. Wojska Polskiego 3, zaprezentowali się wychowankowie MDK-DŚT, a na zakończenie jako specjalny urodzinowy gość wystąpił Jerzy Połomski. Jubileusz MDK-DŚT zakończył tegoroczną Łomżyńską Jesień Kulturalną.

Placówka powstała niemal dokładnie 25 lat temu - 1 grudnia 1979. Jej powołanie było niejako urzędowym potwierdzeniem inicjatywy - nowych wówczas w Łomży - środowisk artystycznych i okołoartystycznych. Dom Środowisk Twórczych w pierwszym okresie swojego istnienia ukierunkowany był na potrzeby lokalnej inteligencji artystycznej, dopiero w miarę upływu lat otwierał się na działania edukacji kulturalnej i zajmował się coraz liczniejszymi grupami młodzieży. Niektóre z działań MDK-DŚT miały, inne mają teraz, zasięg ogólnopolski.
Dziś podstawowe formy działalności placówki to przede wszystkim praca z dziećmi i młodzieżą w ramach edukacji kulturalnej. Przy MDK-DŚT istnieją zespoły, pracownie są też prowadzone zajęcia indywidualne z tutejszymi twórcami. Z myślą o młodym twórcy i odbiorcy organizowane są corocznie konkursy, przeglądy i prezentacje. Są to m.in. Konfrontacje Teatrów Szkół Średnich, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych TUMULT, Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego WIRUJĄCA STREFA, Ogólnopolski Festiwal "Sing, jazz, blues", przeglądy zespołów młodzieżowych, letnie i zimowe warsztaty artystyczne, konkursy recytatorskie i plastyczne. Zespoły i pracownie MDK-DŚT corocznie pokazują swoje dokonania na specjalnych koncertach premierowych oraz w galeriach: Bonar i Pod Arkadami.

W trakcie kilkugodzinnej urodzinowej imprezy obecnym przypomniano ćwierćwieczną działalność placówki. Retrospekcyjna prezentacja przeplatana była występami funkcjonujących dziś przy „MDK-u” zespołów i grup. Wystąpił m.in. Czarny Teatr Sivina II Tomasza Brzezińskiego i odnosząca ostatnio nawet na międzynarodowej scenie sukcesy grupa taneczna CRAZY TWISTING GROUP.

Na zakończenie na scenie MDK-DŚT wystąpił także Jerzy Połomski - jeden z najpopularniejszych artystów polskiej estrady ostatniego półwiecza. To on wylansował tak znane przeboje jak "Cała sala śpiewa z nami" i "Bo z dziewczynami".

230804070022.gif
Foto:
Foto: zaczęło się od Czarnego Teatru Sivina II Tomasza Brzezińskiego
Foto: zaczęło się od Czarnego Teatru Sivina II Tomasza Brzezińskiego
Foto: biegały światła, aż ułożyły napis
Foto: Gości powitał dyr. Roman Borawski
Foto: spojżenie w przeszłość dzięki różnym materiałom filmowym
Foto: i występ na żywo Tomasza Brzezińskiego
Foto: występy grup młodzieżowych MDK
Foto: występy grup młodzieżowych MDK
Foto: występy grup młodzieżowych MDK
Foto: występy grup młodzieżowych MDK
Foto: występy grup młodzieżowych MDK
Foto: występy grup młodzieżowych MDK
Foto: Niespodzianka wieczoru - Jerzy Połomski
Foto: Niespodzianka i gwiazda wieczoru - Jerzy Połomski
Foto: Niespodzianka i gwiazda wieczoru - Jerzy Połomski
Foto: Niespodzianka i gwiazda wieczoru - Jerzy Połomski

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę